Właściwie od roku słyszymy o kolejnych obietnicach związanych z działaniem antysmogowym w naszym kraju. Obietnic było dużo, jednakże niewiele zostało zrealizowanych. Tymczasem wicepremier Mateusz Morawicki obiecuje kolejne 33 programy antysmogowe dla miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

Na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów podjęliśmy decyzję, by szybciej starać się walczyć ze smogiem w miastach, które wskazane zostały przez WHO jako najbardziej zanieczyszczone. Tam jest 33 miast na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – powiedział Mateusz Morawiecki dla Polskiej Agencji Prasowej.

Niestety, obietnice rządzących przypominają słowa rzucane na wiatr. Na początku roku 2017 rząd obiecał priorytetyzację środków NFOŚiGW na działania związane z poprawą jakości powietrza, rozwój sieci stacji pomiarowych, zwalczanie szkodliwych praktyk w użytkowaniu kotłów, termomodernizacje budynków osób ubogich, dofinansowanie do wymiany pieców węglowych sięgające do 80% inwestycji czy niską stawkę akcyzy dla samochodów hybrydowych oraz zwolnienia z tego podatku samochodów elektrycznych. Obietnice nie zostały zrealizowane, a działania rządu do chwili obecnej zakończyły się na wdrożeniu rozporządzenia o zakazie sprzedaży kotłów niższych klas. Rozporządzenie to obejmuje zakaz sprzedaży kotłów wyprodukowanych po 1 października 2017 roku, a kotły wyprodukowane wcześniej będzie można sprzedawać jeszcze do połowy roku 2018.

Tymczasem niektóre gminy nie czekają na działania rządu i same wdrażają programy, które sprzyjają ochronie powietrza oraz wspierają rozwój OZE. Jedną z takich gmin jest Sucha Beskidzka. Jest to jedna z najaktywniejszych w tym temacie gmin ze swojego regionu. Jednym z działań jest wdrożenie dotacji na wymianę pieców węglowych. Środki te pochodzą z budżetu gminy lub zaciągniętych na ten cel kredytów. Ponadto w gminie funkcjonuje aż 6 mierników jakości powietrza, które monitorują jego stan całodobowo. W jednym z kolejnych artykułów dokładniej przyjrzymy się działalności lokalnych władz w Suchej Beskidzkiej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html