Jedną z popularnych metod walki ze smogiem w centrach miast jest tworzenie specjalnych stref niskoemisyjnych. W całej Europie na takie rozwiązanie zdecydowało się przeszło 200 miast, natomiast w Polsce tak radykalnych kroków nie podjął jeszcze nikt. Mimo tego wyniki przeprowadzonych badań mówią, że takie rozwiązanie poparło by aż 70% Polaków.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w ramach ORPA przeprowadziło badania, z których wynika że aż 70% Polaków popiera wprowadzenie stref niskoemisyjnych w polskich miastach. Większość z ankietowanych jest w stanie zaakceptować zakaz wjazdu do centrów miast samochodami z silnikami diesla pod warunkiem, że nie będzie on obowiązywać codziennie. Ponadto, Polacy popierają zmiany w taborach komunikacji miejskiej, które doprowadziłyby do zwiększenia użycia autobusów elektrycznych.

W trakcie zimy w Polsce normy jakości powietrza zostają przekroczone aż kilkukrotnie. Z badań NIK’u wynika, że aż 90% zanieczyszczeń pochodzi z palenisk domowych, a tylko 7% generuje transport. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w większych miastach, gdzie transport generuje aż 60% wszystkich zanieczyszczeń. W ciągu lata zdecydowana większość zanieczyszczeń, również pochodzi z sektora transportu.

Sposób wprowadzenia stref niskoemisyjnych wymagałby na pewno konsultacji społecznych, ale pewnym jest, że wzorce powinny być czerpane z rozwiązaniami zza zachodniej granicy. Tam problem smogu w miastach zostaje skutecznie rozwiązywany.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html