Problem smogu dotyka mieszkańców nie tylko Polski, ale i całej Europy. W większości, dobrze rozwiniętych państw europejskich OZE zapewniają coraz większy procent zapotrzebowania na energię. W Polsce udział OZE jest niewielki, wręcz znikomy, ale rząd postawił nareszcie pierwsze krok w walce ze smogiem. Dlaczego czekaliśmy na to tak długo?

Nie od dziś wiadomo, że partia rządząca bardzo sceptycznie podchodzi do źródeł odnawialnych i nie chce z nich korzystać. Świadczą o tym nie tylko działania samego rządu, ale także wypowiedzi przedstawicieli partii. Ostatnią z nich jest przeprowadzony przez Rzeczpospolitą wywiad z prezesem grupy Energa. Daniel Obajtek, członek Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że rząd nie chce się uzależnić od OZE.

Uzależnienie to dość mocne słowo, naszym zdaniem w przypadku tak niskiego udziału OZE w branży energetycznej jest to wręcz niemożliwe. Przejdźmy jednak do sedna tematu. Pierwszym krokiem, uczynionym przez obecny rząd w walce ze smogiem jest opublikowanie w Dzienniku Ustaw rozporządzenia o standardzie kotłów, które to ma wyeliminować z rynku przestarzałe kotły na węgiel oraz drewno.

Obietnice o przyjęciu takiego rozporządzenia pojawiły się już na początku roku, włącznie z kilkoma innymi, również mającymi na celu ochronę zdrowia i życia Polaków. Niestety, do tej pory udało się spełnić dopiero jedną z obietnic. Wejdzie ona w życie od 1 października br. Rozporządzenie mówi o zakazie sprzedaży kotłów na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. Reszta z obietnic nie jest jeszcze nawet opracowywana, a termin ich realizacji może być bardzo odległy, o ile nastąpi.

Daniel Obajtek, dawny wójt Pcimia, obecnie prezes grupy Energa, również nie jest sprzymierzeńcem energii odnawialnej. Twierdzi on, że zawarte przez poprzedni rząd akwizycje projektów wiatrowych były bardzo nieopłacalne. Jednocześnie mówi on o chęci zakupu farm wiatrowych, jeżeli ich cena będzie „akceptowalna”. Sprzeciwia się natomiast farmom fotowoltaicznym, które zdaniem prezesa są „dość ryzykowne i niepewne”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html