Pamiętacie nie tak dawno pokazaną „świecącą” ścieżkę rowerową? To ten polski wynalazek podbija światowe rynki. Słychać o nim m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy USA.

We wrześniu ubiegłego roku powstała ścieżka rowerowa, która wraz z zachodem słońca emituje światło, dzięki energii zebranej z promieniowania słonecznego podczas dnia. Nowoczesna ścieżka znajduje się nieopodal Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku, który prowadzi prosto nad Jezioro Wielochowskie. Poprawia ona bezpieczeństwo rowerzystów i jest samowystarczalna, tzn. nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Droga dla rowerzystów może oddawać, emitować światło przez okres 10h – w zupełności wystarcza to na całonocne oświetlenie, po którym następuje dzień i proces pochłaniania energii słoncznej.

Firma będąca pomysłodawcą projektu jest obecnie oblężona zleceniami z całego świata. Zapytania ofertowe złożył m.in. Disneyland, znajdujący się na Florydzie, wiele inwestorów ze Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mimo rewelacji i respektu z wielu stron świata, nie jest to jedyna podobna inwestycja na świecie. Podobna ścieżka, wcześniej powstała jednak w Holandii. Różnica zarysowuje się w tym, że polska świecące ścieżka nie wymaga dodatkowego źródła zasilania – tak jak jej holenderski poprzednik.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html