Nie od dziś wiadomo, że obecny rząd i energetyka odnawialna nie idą ze sobą w parze. Niestety, jeśli udział OZE w produkcji energii nie wzrośnie do przynajmniej 15% to czekać Nas będą przykre konsekwencje.

Wszystkie prognozy oraz badania wskazują na to, że nie uda nam się zrealizować celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Mówimy tutaj o zwiększeniu udziału OZE w produkcji energii do 15% do 2020 roku. Najnowsze badania portalu Energy Transition wskazują, że Polsce nie uda się uzyskać więcej niż 13,8% udziału OZE, a więc będzie to ok. 3850GWh energii – byłoby to możliwe tylko w przypadku natychmiastowej reakcji i interwencji rządu. Strona pesymistyczna wygląda znacznie gorzej – udział OZE na poziomie 10%. Żadna z wersji nie pozwala osiągnąć zamierzonych przez UE celów, a więc jeśli wyniki badań się potwierdzą, a rząd PiS nadal będzie tak sceptycznie nastawiony do OZE, Polska będzie zmuszona ponieść przykre konsekwencje.

Aktualnie energetyka słoneczna będąca jednym z największych potencjałów OZE odpowiada za produkcję zaledwie 0,04% energii w Polsce. Przypomnijmy, że z węgla produkowane jest jej aż 80%. To nieporozumienie, żeby kraj dążący do rozwoju gospodarczego i wzrostu znaczenia na arenie międzynarodowej inwestował ogromne pieniądze w kopalnie i węgiel, a brakowało pieniędzy na OZE. Za niespełnienie założonych celów grożą nam miliardowe kary, a więc dlaczego rząd PiS’u się tym nie przejmuje? Bo jest bezkarny. Te kary, te miliardy złotych zapłacą obywatele. To właśnie my będziemy płacić za błędy rządzących...

Jedyną możliwością, która pozwoliłaby uniknąć sankcji w przypadku, gdy nie osiągniemy odpowiedniego poziomu udziału OZE jest odkupienie „kilku procent” od innych Państw. Koszty tego posunięcia są jednak bardzo wysokie i wynoszą one około 100 euro za 1GWh. Przy założeniu, że będzie nam brakowało okołu 2% całkowita kwota transakcji wyniesie 7,5 mld zł. A co, gdy zabraknie aż 5% ? Wtedy kwota ta zwiększy się aż do 18 mld zł. I teraz uwaga – nawet tak ogromne pieniądze są mniejszym kosztem od kar, jakie mogą zostać nałożone na Polskę.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html