Panele fotowoltaiczne to obecnie bardzo popularne produkty, które w większości przypływają do Nas z Dalekiego Wschodu – m.in. z Japonii oraz Chin. Jeden z chińskich producentów modułów PV, firma JinkoSolar tylko w dwóch kwartałach bieżącego roku sprzedała moduły o łącznej mocy prawie 5GW. Dzięki temu sprzedaż osiągnęła kwotę (w przeliczeniu) bliską 7,2 mld zł.

Najnowsze badania jasno wskazały, że JinkoSolar była największym producentem modułów paneli fotowoltaicznych na całym świecie. Wygenerowane ostatnio wyniki sprzedaży świadczą o tym, że firma ma zamiar utrzymać tak dobrą formę. I kwartał br. pozwolił na sprzedaż modułów PV o łącznej mocy 2,068 GW, natomiast kwartał II aż 2,884 GW. Był to dość potężny wzrost, którego nie przewidywali nawet firmowi analitycy.

Do tak potężnej sprzedaży przyczyniła się przede wszystkim „moda na fotowoltaikę” w Chinach. Tylko w tym roku zainstalowano tam elektrownie PV o mocy przekraczającej 24 GW, z tego aż przeszło 10 GW tylko w lipcu. Na rodzimym rynku pozostało ok. 40% sprzedanych paneli fotowoltaicznych. Pozostałe 60% zostało wyeksportowane do USA oraz Europy.

Potencjał produkcyjny firmy musi być stale zwiększany, gdyż w przeciwnym razie firma nie nadąży nad realizacją spływających zamówień. Przewiduje się, że rok 2017 będzie podsumowany na sprzedaży sięgającej ok 8-10 GW.

Dla porównania dodajmy, że w Polsce znajduje się obecnie 14 producentów modułów PV. Ich łączny potencjał produkcyjny wynosi ok. 0,5GW. Jest to więc niemal 20-krotnie mniej niż tylko jeden z czołowych producentów na rynku światowym.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html