Nie od dziś wiadomo, że OZE nabierają coraz większego znaczenia we współczesnym świecie. Urządzenia, których działanie opiera się na słońcu, wietrze czy wodzie mają zupełnie różne formy. Począwszy od samochodów, przez rowery i łodzie, aż do samolotów.

Jednym z ciekawszych projektów jest samolot napędzany słońcem. Nazwa tego projektu to Solar Impulse, a jego zarządcami są szwajcarscy inżynierowie. Samolot ten może pochwalić się niedawno wykonanym zadaniem, którym była podróż dookoła świata. To świetna wiadomość, która może zrewolucjonizować przemysł lotniczy, ale czy tak się stanie?

Niestety, na pewno w najbliższych latach projekt nie rozpocznie "nowej ery" lotnictwa, ponieważ tradycyjne samoloty znacznie szybciej pokonują daleki odległości oraz są bardziej wytrzymałe, niż swoi energooszczędni bracia. Solar Impulse jest jednak napędzany słońcem i pewne jest także to, że nie zostanie skreślony jako przyszłościowy projekt. Być może wymaga on dopracowania i pewnych zmian, aczkolwiek sam pomysł jest bardzo dobry. Może za kilkadziesiąt lat w powietrzu będziemy widywać właśnie takie samoloty.

Samolot napędzany słońcem to kolejny znak, mówiący o dążeniu świata do oszczędności energii i stosowania źródeł odnawialnych. Warto wspomnieć, że podobne projekty powstają również w Polsce, brakuje jednak środków i odpowiedniej polityki państwa, która pozwoliłaby na ich wystarczający rozwój oraz rozgłos. Nie od dziś wiadomo, że OZE nabierają coraz większego znaczenia we współczesnym świecie. Urządzenia, których działanie opiera się na słońcu, wietrze czy wodzie mają zupełnie różne formy. Począwszy od samochodów, przez rowery, aż do samolotów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html