Narodowe Centrum Nauki dofinansowało projekt śląskich uczelni, który zakłada wyprodukowanie nowej generacji, organicznych paneli fotowoltaicznych.

Organiczne panele fotowoltaiczne nie posiadają obecnie wysokiej sprawności, a także nie są one zbyt trwałe. Mimo cech, takich jak niska cena produkcji oraz elastyczność, dzięki której są nanoszone m.in. na odzież, nie osiągnęły one sukcesu.

Badania śląskich naukowców mają rozwinąć tą technologię w ten sposób, aby była ona znacznie efektywniejsza oraz trwalsza. Jak to zrobią? Plan wydaje się bardzo prosty, choć jego wdrożenie już na takie nie wygląda. Chodzi o zastąpienie warstw porowatych specjalnymi kompozytami, wytworzonymi z nanowłókien.

Projekt jest przeprowadzany przez prof. Ewę Schab-Balcerzak i dr Marcina Libery z Uniwersytetu Śląskiego, ze współpracą z Politechniką Śląską.

Kwota, jaką Narodowe Centrum Nauki wsparło projekt przekracza milion złotych. Nie jest to mała suma, ale warto zaznaczyć, że badania realizowane w tym kierunku mogą mieć duże odbicie na arenie międzynarodowej i ogólnym rozwoju gospodarki związanej z panelami fotowoltaicznymi, a co za tym idzie z odnawialnymi źródłami energii.

NCN oferuje dofinansowanie, również na inne projekty realizowane przez naukowców. Do podziału jest około 270 mln zł. Wnioski o dofinansowanie projektu można składać do 15 września br., natomiast wyniki będą podane w marcu roku 2018.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html