Panele fotowoltaiczne są wytwarzane za pomocą dwóch, różnych od siebie metod – monokrystalicznej oraz polikrystalicznej. Panele monokrystaliczne mają wyższą sprawność, ale także wyższą cenę. Czym się różnią od polikrystalicznych oraz co przemawia na ich korzyść?

Zacznijmy od różnic. Ogniwa monokrystaliczne są stworzone z jednolitego kryształu krzemu, co pozytywnie wpływa na sprawność tych urządzeń. Jak już wspomnieliśmy, wadą tych paneli jest fakt, iż są one droższe od paneli polikrystalicznych.

Panele monokrystaliczne pracują najwydajniej przy świetle skupionym, czyli bezchmurnym niebie. Stąd właśnie najczęściej wykorzystywane są w południowej Europie czy Afryce. Panele polikrystaliczne natomiast znacznie lepiej działają, gdy pada na nie światło rozproszone, a więc takie gdy niebo jest zachmurzone. Z takim zjawiskiem często możemy spotkać się np. w Polsce, gdzie w znacznej części roku lepiej sprawdzają się właśnie panele polikrystaliczne.

Wykorzystanie paneli monokrystalicznych w Polsce wiąże się z tym, że ich wydajność będzie większa tylko w okresie letnim, natomiast mimo wyższej sprawności w pozostałym okresie roku panele te będą produkować mniej energii niż panele polikrystaliczne.

Naszym zdaniem inwestycja w panele monokrystaliczne może przynieść korzyści, ale w krajach Europy Południowej, jak np. Włochy czy Grecja oraz w Afryce. Tam klimat znacznie bardziej sprzyja bezchmurnemu niebu. W Polsce natomiast znacznie lepiej inwestować w panele polikrystaliczne, chyba że zależy nam głównie na produkcji energii podczas lata.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html