\

Poznański Student Automatyki i Robotyki, Filip Miazek stworzył Solar Board - deskorolkę wyposażoną w panele fotowoltaiczne. Jest to pierwsza tego typu deskorolka na świecie.

Głównymi elementami deskorolki, które pozwalają jej na zebranie energii i wyróżniają ją spoza całej reszty, są panele fotowoltaiczne zainstalowane na froncie. Mają one na celu zasilenie baterii o pojemności 10 Ah. Pełne naładowanie takiej baterii trwa zaledwie dwie godziny i pozwala na jednorazowe przebycie nawet 20km. Dodatkowo każda godzina przebyta na słońcu daje nam 1,5 km dodatkowej jazdy.

Aby panele nie zostały uszkodzone podczas użytkowania musiały one zostać zamknięte wewnątrz deskorolki, na której froncie dodatkowo została zamontowana przeźroczysta pleksa, której zadaniem jest ochrona paneli przed naciskiem. Warto zauważyć, że prędkość jaką może rozwinąć urządzenie to aż 40km/h. Deskorolka waży ok. 6kg, a więc połowę z tego co przeciętny rower – nie jest to mało, ale korzystać z niej mogą wszystkie osoby, których waga nie przekracza 110kg.

Autor tego oryginalnego projektu poinformował, że obecnie trwają prace nad Solar Board w wersji ulepszonej, smuklejszej i bardziej zabezpieczonej. Bardzo ważny stanowi fakt, że projekt przedsięwzięcia jest w całości autorstwa Filipa, a części które zostały użyte pochodzą z komponentów dostępnych na rynku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html