W czwartek 13 kwietnia w Olsztynie podpisano pierwszą umowę na dofinansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii w programie „EWA Plus”. Pożyczkobiorcy planując inwestycję w OZE do roku 2018 mają do dyspozycji 20 mln zł.

Za pierwszego pożyczkobiorcę z WFOŚiGW jest uznany mieszkaniec Elbląga, który to zainwestował pieniądze w zakup oraz montaż głębinowej pompy ciepła, która ogrzeje dom o powierzchni 300 m/2 jak również ciepłą wodę w budynku mieszkalnym. Uruchomienie tej instalacji planowane jest na czerwiec br.

Zainteresowanie programem jest spore. Nabór wniosków do tego programu rozpoczęto w marcu, a do dziś złożono już 15 projektów ubiegających się o dofinansowanie. Głównie dotyczą one wymian źródeł ciepła oraz zakupu pomp ciepła, a także nowych pieców na biomasę.

Program niskooprocentowanych pożyczek jest kontynuacją programu "Prosument na Warmii i Mazurach" , który zakończył się w 2016 roku. "EWA plus" jest układem przeznaczonym dla osób fizycznych, którzy mają w planach wykonać termomodernizację własnego budynku lub zmienić swój stary piec na nowoczesny kocioł, który jest bardziej ekologiczny. "Głównym założeniem programu jest pobudzenie świadomości mieszkańców Warmii i Mazur, aby przy pomocy dostępnych technologii aktywnie włączyli się w proces budowy tzw. energetyki rozproszonej, która jest oparta na źródłach odnawialnych" – mówi PAP Beata Kowalska z WFOŚiGW.

Nowy program wprowadza pożyczki o stałym oprocentowaniu 2% w skali roku, które można otrzymać na maksymalnie 5 lat. Nie są to już bezzwrotne dofinansowania, ale istnieje możliwość częściowego umorzenia. Jedynym warunkiem jest spłata 90% należności w wyznaczonym terminie. Co ciekawe, pożyczkę można otrzymać nawet na zakup elektrycznego samochodu, łodzi czy skutera.

Nazwa programu „EWA” to skrót od "Energię, Wodę i Atmosferę", czyli te obszary, w których inwestycje proekologiczne są możliwe.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html