Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego informuje, że stare i naruszające równowagę ekologiczną kotły zostaną zastąpione na bardziej sprzyjające środowisku w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Taki ma być rezultat niedawno rozstrzygniętych konkursów na wsparcie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa małopolskiego.


Instalacje urzeczywistniane będą dzięki unijnej dotacji z RPO dla Małopolski mają wymienić stare kotły na spełniające wszelkie normy ekologiczne piece na węgiel, gaz lub biomasę jak i również OZE.


Fundusze ostatecznie trafią do mieszkańców Małopolski - posiadaczy domów zarówno jedno jak i wielorodzinnych, którzy chcieliby zamienić swój stary piec na kocioł na biomasę lub paliwa gazowe, zmodernizowane piece węglowym lub źródło ciepła korzystające z OZE. Mogą oni również podłączyć się do sieci ciepłowniczej – jeśli jest taka możliwość. Aby piec mógł być zainstalowany, konieczne jest wcześniejsze doprowadzenie audytu energetycznego i termomodernizacja budynku, w którym ma być zainstalowany.


Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego szacuje, że na pozbycie się starego pieca i zastąpienie go piecem ekologicznym na paliwo stałe, gaz lub wykorzystywanie OZE można otrzymać 350zł/kW mocy nowego źródła ciepła. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż domy jednorodzinne otrzymają maksymalnie 8 tys zł, a z kolei wielorodzinne nie więcej niż 10 tys zł dotacji.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html