61

Rekuperator wyposażony jest głównie w wentylatory (nawiewny oraz wywiewny) oraz wymiennik. Pierwszy element służy do transportu powietrza z i na zewnątrz. Natomiast drugi zapewnia możliwość odzysku ciepła. Oczywiście w rekuperatorze znajdziemy również inne elementy, ale te są najważniejsze.

Skuteczność oraz możliwości odzysku ciepła zależne są od rodzaju wymiennika ciepła, dlatego na tym elemencie warto się skupić przed wyborem urządzenia. Odzysk ciepła waha się w zależności od rodzaju – 65 – 95%. Różnica jest więc spora.

Czym jest wymiennik?

Wymiennik to element znajdujący się w rekuperatorze. Przechodzi przez niego powietrze, które jest odprowadzane z budynku oraz powietrze, które doprowadzamy z zewnątrz. W zależności od rodzaju może być zbudowany z ułożonych względem siebie kanałów lub bębna.

rekuperator

Ciepłe powietrze wewnętrzne przechodząc przez wymiennik ogrzewa chłodne powietrze zewnętrzne. Dzięki temu straty ciepła w pomieszczeniach są o wiele mniejsze. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, powietrze po prostu dostaje się do budynku – jeżeli jest chłodne to mamy wrażenie zimna. Są to więc dodatkowe koszty na ogrzewanie.

W przypadku rekuperacji nie ma tego problemu, ponieważ powietrze doprowadzane do pomieszczeń jest już ogrzane, więc jego temperatura jest tylko trochę mniejsza niż powietrza wewnętrznego. Budynek jest wyposażony w świeże powietrze i nie trzeba dodatkowo grzać.

Rodzaje wymienników

file-glowne-rodzaje-wymiennikow51

Najczęściej stosowany jest rekuperator z krzyżowym wymiennikiem – głównie ze względu niskie koszty produkcji, a co za tym idzie – niższą cenę urządzeń. Powszechnie stosowany do instalacji w małych budynkach jednorodzinnych, gdzie nie potrzebny jest wysoki odzysk ciepła.

Wymiennik zbudowany jest z kanałów, które prowadzone są prostopadle do siebie. Przez nie przepływają strumienie powietrza pod kątem 90 stopni. W tym przypadku możemy spodziewać się odzysku ciepła na poziomie 65 – 70%, jest to więc dość mała skuteczność, ale wystarczająca w przypadku niewielkich instalacji.

Wadą tego rozwiązania jest szronienie wymiennika przy niskich temperaturach. Jednak można tego uniknąć stosując system by-pass, co niestety delikatnie zwiększa cenę urządzenia.

Zaletą wymiennika krzyżowego jest rozdzielenie strumieni powietrza, dzięki czemu nie ma możliwości przenoszenia się zapachów lub zanieczyszczeń do pomieszczenia.

budowa-rekuperatora-copy-1

Kolejnym, ale droższym typem wymiennika jest wymiennik obrotowy. Ma on budowę bębnową wykonaną z masy, która akumuluje ciepło. Wewnątrz znajduje się wirnik napędzany silnikiem, który obracając się przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza zużytego oraz świeżego. Konstrukcja sieci kanalików sprawia, że do kanałów wewnątrz walca wpływa raz powietrze nawiewane, a raz wywiewane.

Dzięki temu sprawność tego wymiennika osiąga nawet 90%, jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w dużych instalacjach.

Dużą zaletą tego wymiennika jest zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza odprowadzanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie powoduje przesuszania powietrza w pomieszczeniach. Wymiennik ten jest również odporny na niskie temperatury i nie szroni się.

Główną wadą jest stosunkowo wysoki hałas oraz większy pobór prądu urządzenia.

Wymiennikiem, który charakteryzuje się najwyższą sprawnością jest wymiennik przeciwprądowy. Ze względu na konstrukcję i powierzchnię działania przypomina wymiennik krzyżowy, jednak z kilkoma ważnymi różnicami.

W modelu tym kanały ułożone są równolegle względem siebie, a nie prostopadle, jak w przypadku wymiennika krzyżowego. Pozwala to na przepływ ciepłego i zimnego powietrza w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu powietrze ogrzewa się dłużej, a sprawność wymiennika może osiągać nawet 95%.

Ze względu na konstrukcję małych szczelin, wymienniki te wymagają bardziej zaawansowanego sterowania w centrali, przez co rośnie cena urządzenia.

Jednak wykorzystane elementy powodują, że pobór prądu jest najniższy ze wszystkich typów rekuperatorów. Dodatkowo urządzenia te charakteryzują się małymi i praktycznymi wymiarami.

Na rynku znajdziemy wielu producentów rekuperatorów. Dzięki temu mamy duży wachlarz wyboru i możliwości. Warto dobrać urządzenie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości – również warto skonsultować się z firmą monterską, która na pewno podpowie ciekawe rozwiązania. Przy zakupie koniecznie dowiedz się o typ wymiennika, ponieważ to właśnie ten element decyduje o możliwościach odzysku ciepła przez urządzenie.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html