vena compact montaz

Rekuperator to urządzenie, którego celem jest wentylowanie pomieszczeń przy jednoczesnym odzysku (rekuperacji) ciepła. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, jest on przede wszystkim o wiele bardziej energooszczędny – co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Rekuperatory są coraz popularniejsze i wielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie . Warto, więc wiedzieć, jakie zalety i wady wiążą się z montażem rekuperacji.

Zalety rekuperacji

Główną zaletą rekuperatorów jest możliwość odzysku ciepła. Oznacza to, że w okresie zimowym dostarczane powietrze jest wstępnie ogrzewane. Dzięki temu nie narażamy się na duże straty ciepła podczas wentylacji – pozwala to na znaczne oszczędności. Dodatkowo w okresie letnim rekuperator dostarcza chłodnego powietrza we wszystkim pomieszczeniach i obniża w nich temperaturę.

 

rekuperator schemat dzialania

Rekuperator zapewnia stałą wentylację powietrza (wymiana zużytego na świeże) we wszystkich pomieszczeniach i to bez względu na warunki atmosferyczne.
Urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, dzięki czemu powietrze dostarczane do pomieszczeń będzie pozbawione zanieczyszczeń. Bardzo ważne przede wszystkim dla alergików, ale również znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach wszystkim domownikom.
Rekuperatory wyposażone w funkcje osuszania powietrza oraz regulacji wilgotności, dzięki czemu eliminują problemy z pleśnią lub grzybami. Aspekt zdrowotny jest więc bardzo ważną zaletą rekuperacji.

Wady rekuperacji

Omawianie wad rekuperacji ciepła dla domów jednorodzinnych można przyrównać do omawiania wad samolotu, jako środka transportu czy też aspiryny jako leku. Owszem, tak jak wszystko mają swoje wady, ale dalekie są one od przekreślenia ogólnych pozytywnych aspektów tych zdobyczy cywilizacji.
Wadą rekuperatorów ciepła jest przede wszystkim ich cena, jeżeli porównamy ją z kosztami wykonania wentylacji grawitacyjnej.

Pamiętajmy, że rekuperator ciepła nie jest zazwyczaj montowany jako osobne urządzenie, ale jako cały system wentylacji. A to wiąże się z zakupem kanałów oraz innych elementów transportujących powietrze. Do tego również trzeba doliczyć koszt montażu instalacji.
Przyjmuje się że dobrej klasy rekuperator do domu o powierzchni ok. 150m2 to koszt od około 7000 PLN netto wzwyż. Koszt całego systemu wentylacyjnego z montażem to wydatek pomiędzy 17 a 35 tys. PLN, w zależności od zastosowanych rozwiązań, typu i sposobu prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz typu rekuperatora.

Aby jednak otrzymać bardziej miarodajną wycenę zapraszamy do skorzystania z „wyceń instalację” na naszej stronie.
W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja to również koszty eksploatacyjne. Urządzenia pobierają prąd, przede wszystkim na działanie wentylatorów. Koszty te są jednak niwelowane poprzez oszczędności na odzysku ciepła, ale warto zauważyć, że takie są.
W przypadku rekuperacji trzeba również okresowo wymieniać filtry, co również jest dodatkowym kosztem.

 1

Kolejną wadą jest konieczność rozprowadzenia kanałów po budynku, co może być przeszkodą przy niektórych konstrukcjach. Najczęściej kanały umieszcza się w strefie podsufitowej lub na strychu.

Wreszcie, sam rekuperator wytwarza pewien stopień hałasu czy też szumu ze względu na zamontowany w nim wentylator. Nie jest on wysoki, a tego typu urządzenia zazwyczaj są jednak montowane w piwnicach, tak więc nie stanowi to zbyt dużego problemu. 

Rekuperacja dużo daje, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy zdawać sobie sprawę że te również zależą od momentu, w którym postanowimy zainwestować w rekuperację. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie na etapie planowania budowy, koszty będą znacznie mniejsze. Nie trzeba będzie, bowiem specjalnie wnikać w strukturę już postawionego budynku, aby tworzyć kanały wentylacyjne potrzebne w przypadku rekuperacji, o których przecież nie było mowy podczas tworzenia standardowej wentylacji grawitacyjnej. Właśnie z tym najczęściej związane są koszty instalacji całego systemu. Warto jednak zauważyć, jak wiele zalet posiada ta technologia. Dodatkowe koszty są niwelowane poprzez oszczędności (podaje się, że mogą wynosić nawet około 1-3 tys zł rocznie) wynikające z odzysku ciepła.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html