b rekuperatory fot2

W erze nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, zwłaszcza jednorodzinnym, coraz większą uwagę zwraca się na ograniczenie strat ciepła w budynku. Wpływ na nie mają oczywiście wykorzystywane materiały budowlane, okna czy ocieplenie budynku, jednakże trzeba też pamiętać o tym jak ważną częścią tego wszystkiego jest odpowiednia wentylacja. To przez nią w większości przypadków ucieka najwięcej ciepła. Można oczywiście ograniczyć ją do minimum, zmniejszając ilość napływu świeżego powietrza w zimne dni, ale nie jest to raczej zdrowe i komfortowe rozwiązanie dla całej rodziny. Tutaj właśnie kłania się zastosowanie rekuperatorów – jednych z najprostszych, najbardziej efektownych a zarazem niedrogich (w porównaniu z np. montażem pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej) rozwiązań energooszczędnych na rynku. Przypatrzmy się temu, czym są i jak działają.

Czym są rekuperatory?

Rekuperator to wymiennik ciepła, które pozwala odzyskać energię cieplną z powietrza, które jest wywiewane. Wywiewane powietrze swoim ciepłem ogrzewa więc te, które pobierane jest z powrotem do budynku, jednocześnie powodując, że wchodzące do obiegu domowego powietrze jest świeże i bez zanieczyszczeń.
Pamiętajmy, zatem że sam rekuperator w swojej podstawowej formie nie wytwarza ciepła a jedynie ogranicza jego utratę poprzez system wentylacyjny, który bez niego wydalałby ciepło Twojego domu bezpośrednio na zewnątrz.
Rekuperatory nie są skomplikowanymi urządzeniami. Mają postać prostopadłościennej skrzyni, w której znajdują się wentylatory oraz wymiennik ciepła, natomiast cała instalacja realizowana jest poprzez system rur stalowych, elastycznych lub z tworzywa sztucznego. Całość zakończona jest punktami transportującymi powietrze takie jak: anemostaty lub kratki wentylacyjne. System taki działa kompleksowo i nie wymaga nadmiernej obsługi

 rekuperator-mistral-250-econo big

Zasada działania rekuperatorów ciepła.

Podstawowe elementy rekuperatora to wentylatory (nawiewny i wywiewny) oraz wymiennik ciepła. Na elewacji zewnętrznej znajdują się dwa elementy: czerpnia i wyrzutnia, przez które usuwane jest powietrze zużyte(wyrzutnia) lub pobierane jest powietrze świeże (czerpnia). Sterowanie realizowane jest najczęściej poprzez sterownik ścienny (bezprzewodowy lub przewodowy), który umożliwia nastawę podstawowych parametrów.

 rekuperator dzialanie

Rekuperator może być uzupełniony o dodatkowe elementy, najczęściej są to nagrzewnice, chłodnice lub integrację z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Powietrze z pomieszczeń zostaje transportowane przy pomocy rur i wentylatora na zewnątrz. Zastępuje się je świeżym powietrzem, które doprowadzane jest do wewnątrz. Taka wymiana następuje co jakiś czas, który możemy naturalnie dostosować wedle własśnych preferencji. Dzięki temu, w domu posiadającym rekuperację nie wymaga się wentylacji grawitacyjnej.

W okresie zimowym powietrze przechodzi w urządzeniu przez wymiennik. W tym punkcie chłodne powietrze zewnętrzne jest wstępnie ogrzewane przez odprowadzane, ciepłe powietrze wewnętrzne. Taki zabieg zapobiega wychładzaniu pomieszczeń i pozwala na odzysk pewnej ilości energii.
W rezultacie pozwala to również na znaczne oszczędności w porównaniu z innego typu systemami wentylacji w których po prostu dostarczamy do pomieszczeń zimne powietrze.

W okresie letnim, dostarczane przez rekuperator powietrze omija wymiennik, dzięki czemu możemy cieszyć się przyjemnym chłodem.

W wielu modelach rekuperatorów montowana jest tzw. nagrzewnica wstępna. Jest to nic więcej jak grzałka elektryczna mająca na celu zapobieganie zamarzaniu wymiennika w rekuperatorze. Pomimo swojej nazwy grzałka najczęściej nie służy do zaopatrzenia budynku w ciepło. Do jego prawidłowego ogrzania stosuje się osobne urządzenie (np. piec gazowy).

Zastosowanie rekuperatorów ciepła jest już w Polsce bardzo rozpowszechnione. Trudno się temu dziwić skoro jest to relatywnie proste, praktycznie bezobsługowe i bardzo wydajne rozwiązanie – również dla domów jednorodzinnych. Pozwala ono nie tylko na ograniczenie strat ciepła, ale również na uzyskanie większego komfortu poprzez zaopatrzenie budynek w świeże powietrze.

To prawda, że tak jak wszystkie rozwiązania mają one również swoje wady, – o których piszemy w osobnym artykule. Nie są one jednak na tyle poważne by negować podstawowe zalety tych rozwiązań.

Podsumowując, rekuperacja generuje wiele oszczędności związanych z ogrzewaniem pomieszczeń oraz uniknięciem strat ciepła, a także odpowiednim przystosowaniu domu i klimatu w nim panującego tak, aby czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Więcej o zaletach i wadach tego rozwiązania znajdziesz tutaj.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html