b rekuperatory fot2

W erze nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, zwłaszcza jednorodzinnym, coraz większą uwagę zwraca się na ograniczenie strat ciepła w budynku. Wpływ na nie mają oczywiście wykorzystywane materiały budowlane, okna czy ocieplenie budynku, jednakże trzeba też pamiętać o tym jak ważną częścią tego wszystkiego jest odpowiednia wentylacja. To przez nią w większości przypadków ucieka najwięcej ciepła. Można oczywiście ograniczyć ją do minimum, zmniejszając ilość napływu świeżego powietrza w zimne dni, ale nie jest to raczej zdrowe i komfortowe rozwiązanie dla całej rodziny. Tutaj właśnie kłania się zastosowanie rekuperatorów – jednych z najprostszych, najbardziej efektownych a zarazem niedrogich (w porównaniu z np. montażem pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej) rozwiązań energooszczędnych na rynku. Przypatrzmy się temu, czym są i jak działają.

Czym są rekuperatory?

Rekuperator to wymiennik ciepła, które pozwala odzyskać energię cieplną z powietrza, które jest wywiewane. Wywiewane powietrze swoim ciepłem ogrzewa więc te, które pobierane jest z powrotem do budynku, jednocześnie powodując, że wchodzące do obiegu domowego powietrze jest świeże i bez zanieczyszczeń.
Pamiętajmy, zatem że sam rekuperator w swojej podstawowej formie nie wytwarza ciepła a jedynie ogranicza jego utratę poprzez system wentylacyjny, który bez niego wydalałby ciepło Twojego domu bezpośrednio na zewnątrz.
Rekuperatory nie są skomplikowanymi urządzeniami. Mają postać prostopadłościennej skrzyni, w której znajdują się wentylatory oraz wymiennik ciepła, natomiast cała instalacja realizowana jest poprzez system rur stalowych, elastycznych lub z tworzywa sztucznego. Całość zakończona jest punktami transportującymi powietrze takie jak: anemostaty lub kratki wentylacyjne. System taki działa kompleksowo i nie wymaga nadmiernej obsługi

 rekuperator-mistral-250-econo big

Zasada działania rekuperatorów ciepła.

Podstawowe elementy rekuperatora to wentylatory (nawiewny i wywiewny) oraz wymiennik ciepła. Na elewacji zewnętrznej znajdują się dwa elementy: czerpnia i wyrzutnia, przez które usuwane jest powietrze zużyte(wyrzutnia) lub pobierane jest powietrze świeże (czerpnia). Sterowanie realizowane jest najczęściej poprzez sterownik ścienny (bezprzewodowy lub przewodowy), który umożliwia nastawę podstawowych parametrów.

 rekuperator dzialanie

Rekuperator może być uzupełniony o dodatkowe elementy, najczęściej są to nagrzewnice, chłodnice lub integrację z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Powietrze z pomieszczeń zostaje transportowane przy pomocy rur i wentylatora na zewnątrz. Zastępuje się je świeżym powietrzem, które doprowadzane jest do wewnątrz. Taka wymiana następuje co jakiś czas, który możemy naturalnie dostosować wedle własśnych preferencji. Dzięki temu, w domu posiadającym rekuperację nie wymaga się wentylacji grawitacyjnej.

W okresie zimowym powietrze przechodzi w urządzeniu przez wymiennik. W tym punkcie chłodne powietrze zewnętrzne jest wstępnie ogrzewane przez odprowadzane, ciepłe powietrze wewnętrzne. Taki zabieg zapobiega wychładzaniu pomieszczeń i pozwala na odzysk pewnej ilości energii.
W rezultacie pozwala to również na znaczne oszczędności w porównaniu z innego typu systemami wentylacji w których po prostu dostarczamy do pomieszczeń zimne powietrze.

W okresie letnim, dostarczane przez rekuperator powietrze omija wymiennik, dzięki czemu możemy cieszyć się przyjemnym chłodem.

W wielu modelach rekuperatorów montowana jest tzw. nagrzewnica wstępna. Jest to nic więcej jak grzałka elektryczna mająca na celu zapobieganie zamarzaniu wymiennika w rekuperatorze. Pomimo swojej nazwy grzałka najczęściej nie służy do zaopatrzenia budynku w ciepło. Do jego prawidłowego ogrzania stosuje się osobne urządzenie (np. piec gazowy).

Zastosowanie rekuperatorów ciepła jest już w Polsce bardzo rozpowszechnione. Trudno się temu dziwić skoro jest to relatywnie proste, praktycznie bezobsługowe i bardzo wydajne rozwiązanie – również dla domów jednorodzinnych. Pozwala ono nie tylko na ograniczenie strat ciepła, ale również na uzyskanie większego komfortu poprzez zaopatrzenie budynek w świeże powietrze.

To prawda, że tak jak wszystkie rozwiązania mają one również swoje wady, – o których piszemy w osobnym artykule. Nie są one jednak na tyle poważne by negować podstawowe zalety tych rozwiązań.

Podsumowując, rekuperacja generuje wiele oszczędności związanych z ogrzewaniem pomieszczeń oraz uniknięciem strat ciepła, a także odpowiednim przystosowaniu domu i klimatu w nim panującego tak, aby czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Więcej o zaletach i wadach tego rozwiązania znajdziesz tutaj.

 vena compact montaz

Rekuperator to urządzenie, którego celem jest wentylowanie pomieszczeń przy jednoczesnym odzysku (rekuperacji) ciepła. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, jest on przede wszystkim o wiele bardziej energooszczędny – co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Rekuperatory są coraz popularniejsze i wielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie . Warto, więc wiedzieć, jakie zalety i wady wiążą się z montażem rekuperacji.

Zalety rekuperacji

Główną zaletą rekuperatorów jest możliwość odzysku ciepła. Oznacza to, że w okresie zimowym dostarczane powietrze jest wstępnie ogrzewane. Dzięki temu nie narażamy się na duże straty ciepła podczas wentylacji – pozwala to na znaczne oszczędności. Dodatkowo w okresie letnim rekuperator dostarcza chłodnego powietrza we wszystkim pomieszczeniach i obniża w nich temperaturę.

 

rekuperator schemat dzialania

Rekuperator zapewnia stałą wentylację powietrza (wymiana zużytego na świeże) we wszystkich pomieszczeniach i to bez względu na warunki atmosferyczne.
Urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, dzięki czemu powietrze dostarczane do pomieszczeń będzie pozbawione zanieczyszczeń. Bardzo ważne przede wszystkim dla alergików, ale również znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach wszystkim domownikom.
Rekuperatory wyposażone w funkcje osuszania powietrza oraz regulacji wilgotności, dzięki czemu eliminują problemy z pleśnią lub grzybami. Aspekt zdrowotny jest więc bardzo ważną zaletą rekuperacji.

Wady rekuperacji

Omawianie wad rekuperacji ciepła dla domów jednorodzinnych można przyrównać do omawiania wad samolotu, jako środka transportu czy też aspiryny jako leku. Owszem, tak jak wszystko mają swoje wady, ale dalekie są one od przekreślenia ogólnych pozytywnych aspektów tych zdobyczy cywilizacji.
Wadą rekuperatorów ciepła jest przede wszystkim ich cena, jeżeli porównamy ją z kosztami wykonania wentylacji grawitacyjnej.

Pamiętajmy, że rekuperator ciepła nie jest zazwyczaj montowany jako osobne urządzenie, ale jako cały system wentylacji. A to wiąże się z zakupem kanałów oraz innych elementów transportujących powietrze. Do tego również trzeba doliczyć koszt montażu instalacji.
Przyjmuje się że dobrej klasy rekuperator do domu o powierzchni ok. 150m2 to koszt od około 7000 PLN netto wzwyż. Koszt całego systemu wentylacyjnego z montażem to wydatek pomiędzy 17 a 35 tys. PLN, w zależności od zastosowanych rozwiązań, typu i sposobu prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz typu rekuperatora.

Aby jednak otrzymać bardziej miarodajną wycenę zapraszamy do skorzystania z „wyceń instalację” na naszej stronie.
W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja to również koszty eksploatacyjne. Urządzenia pobierają prąd, przede wszystkim na działanie wentylatorów. Koszty te są jednak niwelowane poprzez oszczędności na odzysku ciepła, ale warto zauważyć, że takie są.
W przypadku rekuperacji trzeba również okresowo wymieniać filtry, co również jest dodatkowym kosztem.

 1

Kolejną wadą jest konieczność rozprowadzenia kanałów po budynku, co może być przeszkodą przy niektórych konstrukcjach. Najczęściej kanały umieszcza się w strefie podsufitowej lub na strychu.

Wreszcie, sam rekuperator wytwarza pewien stopień hałasu czy też szumu ze względu na zamontowany w nim wentylator. Nie jest on wysoki, a tego typu urządzenia zazwyczaj są jednak montowane w piwnicach, tak więc nie stanowi to zbyt dużego problemu. 

Rekuperacja dużo daje, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy zdawać sobie sprawę że te również zależą od momentu, w którym postanowimy zainwestować w rekuperację. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie na etapie planowania budowy, koszty będą znacznie mniejsze. Nie trzeba będzie, bowiem specjalnie wnikać w strukturę już postawionego budynku, aby tworzyć kanały wentylacyjne potrzebne w przypadku rekuperacji, o których przecież nie było mowy podczas tworzenia standardowej wentylacji grawitacyjnej. Właśnie z tym najczęściej związane są koszty instalacji całego systemu. Warto jednak zauważyć, jak wiele zalet posiada ta technologia. Dodatkowe koszty są niwelowane poprzez oszczędności (podaje się, że mogą wynosić nawet około 1-3 tys zł rocznie) wynikające z odzysku ciepła.

61

Rekuperator wyposażony jest głównie w wentylatory (nawiewny oraz wywiewny) oraz wymiennik. Pierwszy element służy do transportu powietrza z i na zewnątrz. Natomiast drugi zapewnia możliwość odzysku ciepła. Oczywiście w rekuperatorze znajdziemy również inne elementy, ale te są najważniejsze.

Skuteczność oraz możliwości odzysku ciepła zależne są od rodzaju wymiennika ciepła, dlatego na tym elemencie warto się skupić przed wyborem urządzenia. Odzysk ciepła waha się w zależności od rodzaju – 65 – 95%. Różnica jest więc spora.

Czym jest wymiennik?

Wymiennik to element znajdujący się w rekuperatorze. Przechodzi przez niego powietrze, które jest odprowadzane z budynku oraz powietrze, które doprowadzamy z zewnątrz. W zależności od rodzaju może być zbudowany z ułożonych względem siebie kanałów lub bębna.

rekuperator

Ciepłe powietrze wewnętrzne przechodząc przez wymiennik ogrzewa chłodne powietrze zewnętrzne. Dzięki temu straty ciepła w pomieszczeniach są o wiele mniejsze. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, powietrze po prostu dostaje się do budynku – jeżeli jest chłodne to mamy wrażenie zimna. Są to więc dodatkowe koszty na ogrzewanie.

W przypadku rekuperacji nie ma tego problemu, ponieważ powietrze doprowadzane do pomieszczeń jest już ogrzane, więc jego temperatura jest tylko trochę mniejsza niż powietrza wewnętrznego. Budynek jest wyposażony w świeże powietrze i nie trzeba dodatkowo grzać.

Rodzaje wymienników

file-glowne-rodzaje-wymiennikow51

Najczęściej stosowany jest rekuperator z krzyżowym wymiennikiem – głównie ze względu niskie koszty produkcji, a co za tym idzie – niższą cenę urządzeń. Powszechnie stosowany do instalacji w małych budynkach jednorodzinnych, gdzie nie potrzebny jest wysoki odzysk ciepła.

Wymiennik zbudowany jest z kanałów, które prowadzone są prostopadle do siebie. Przez nie przepływają strumienie powietrza pod kątem 90 stopni. W tym przypadku możemy spodziewać się odzysku ciepła na poziomie 65 – 70%, jest to więc dość mała skuteczność, ale wystarczająca w przypadku niewielkich instalacji.

Wadą tego rozwiązania jest szronienie wymiennika przy niskich temperaturach. Jednak można tego uniknąć stosując system by-pass, co niestety delikatnie zwiększa cenę urządzenia.

Zaletą wymiennika krzyżowego jest rozdzielenie strumieni powietrza, dzięki czemu nie ma możliwości przenoszenia się zapachów lub zanieczyszczeń do pomieszczenia.

budowa-rekuperatora-copy-1

Kolejnym, ale droższym typem wymiennika jest wymiennik obrotowy. Ma on budowę bębnową wykonaną z masy, która akumuluje ciepło. Wewnątrz znajduje się wirnik napędzany silnikiem, który obracając się przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza zużytego oraz świeżego. Konstrukcja sieci kanalików sprawia, że do kanałów wewnątrz walca wpływa raz powietrze nawiewane, a raz wywiewane.

Dzięki temu sprawność tego wymiennika osiąga nawet 90%, jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w dużych instalacjach.

Dużą zaletą tego wymiennika jest zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza odprowadzanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie powoduje przesuszania powietrza w pomieszczeniach. Wymiennik ten jest również odporny na niskie temperatury i nie szroni się.

Główną wadą jest stosunkowo wysoki hałas oraz większy pobór prądu urządzenia.

Wymiennikiem, który charakteryzuje się najwyższą sprawnością jest wymiennik przeciwprądowy. Ze względu na konstrukcję i powierzchnię działania przypomina wymiennik krzyżowy, jednak z kilkoma ważnymi różnicami.

W modelu tym kanały ułożone są równolegle względem siebie, a nie prostopadle, jak w przypadku wymiennika krzyżowego. Pozwala to na przepływ ciepłego i zimnego powietrza w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu powietrze ogrzewa się dłużej, a sprawność wymiennika może osiągać nawet 95%.

Ze względu na konstrukcję małych szczelin, wymienniki te wymagają bardziej zaawansowanego sterowania w centrali, przez co rośnie cena urządzenia.

Jednak wykorzystane elementy powodują, że pobór prądu jest najniższy ze wszystkich typów rekuperatorów. Dodatkowo urządzenia te charakteryzują się małymi i praktycznymi wymiarami.

Na rynku znajdziemy wielu producentów rekuperatorów. Dzięki temu mamy duży wachlarz wyboru i możliwości. Warto dobrać urządzenie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości – również warto skonsultować się z firmą monterską, która na pewno podpowie ciekawe rozwiązania. Przy zakupie koniecznie dowiedz się o typ wymiennika, ponieważ to właśnie ten element decyduje o możliwościach odzysku ciepła przez urządzenie.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html