Jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby zainteresowane montażem systemu rekuperacji dotyczy opłacalności takiej inwestycji. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam jak wygląda ta kwestia oraz obliczymy jak długi jest czas zwrotu pieniędzy zainwestowanych właśnie w rekuperację.Oszczędności przy rekuperacji


Instalując system wentylacji mechanicznej (rekuperację) zaoszczędzić możemy zarówno na kosztach ogrzewania jak i budowie kominów wentylacyjnych, a także innych elementach. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania to dobrej klasy rekuperator jest w stanie odzyskać nawet 95% ciepła, co przekształca się na zmniejszenie kosztów ogrzewania aż o 40%. Instalacja rekuperacji pozwoli nam także zaoszczędzić na budowie kominów wentylacyjnych, ponieważ przy zastosowaniu tej technologii nie są one potrzebne. W ten sposób w kieszeni mamy ok. 15-20 tys zł. Ponadto wentylacja mechaniczna pozwala nam montaż niektórych okien nieotwieranych, co również stanowić będzie nie małą oszczędność.

Koszty inwestycyjne

Inwestycja w system rekuperacji nie należy niestety do najtańszych. W zależności od zastosowanych rozwiązań, typu oraz sposobu montażu przewodów wentylacyjnych, a także naturalnie od wielkości budynku czy ilości zamieszkiwanych w nim osób cena odpowiednio działającego systemu będzie się różnić. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 cały system rekuperacji kosztuje zazwyczaj wraz z montażem od 15 do 22 tys zł. Ceny te różnić mogą się również w różnych rejonach Polski. Najdroższe ceny spotkamy w Warszawie, gdzie cena minimalna za dobrej klasy instalację to ok. 18 tys zł, a nieco tańsze w Krakowie czy Szczecinie, gdzie koszt podobnej instalacji wynieść może ok. 15 tys zł.

Koszty eksploatacji

Koszt eksploatacji systemu rekuperacji jest równie istotny, co koszt inwestycji. Takie koszty będziemy ponosić corocznie, a więc warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie energii przez wentylatory w Naszej centrali. Koszt energii elektrycznej potrzebnej do działania rekuperatora wynosi od 200 do nawet 1000zł rocznie. Tańsze centrale zazwyczaj charakteryzują się znacznie wyższym zużyciem prądu, natomiast za te dobrej jakości o niskim zużyciu zapłacić musimy już ponad 10 tys zł. Kolejnym ważnym punktem w kosztach eksploatacyjnych jest wymiana filtrów, która wedle zaleceń producentów powinna odbywać się przynajmniej trzy razy w ciągu roku. Koszt filtrów to jednorazowo od 50 do 300zł, w zależności od konkretnego modelu rekuperatora.

Czas zwrotu inwestycji

Wiemy już, ile kosztuje rekuperacja oraz ile możemy zaoszczędzić. Teraz warto przyjrzeć się kwestii czasu, w którym to inwestycja się zwróci. Przypuśćmy, że nasz dom ogrzewany jest gazem ziemnym, ma 150m2 powierzchni i mieszkają w nim 4 osoby. Załóżmy także, że nasza – już dobrej klasy wentylacja z rekuperatorem kosztowała 18 tys zł.
Koszt ogrzewania dobrze ocieplonego domu wynosi rocznie ok. 4 tys zł. Przy rekuperacji zaoszczędzimy ok. 40%, a więc ok. 1600zł rocznie. Od tego odjąć należy oczywiście coroczne koszty eksploatacji, a więc średnio 300zł na energię elektryczną oraz 200 zł na filtry. A więc oszczędność to 1100zł rocznie. Zysk widać dość duży, ponieważ kwotę 18 tys zł, którą kosztował cały system rekuperacji zaoszczędziliśmy dzięki nie budowaniu kominów wentylacyjnych, a oszczędność 1100zł rocznie jest już czystym zyskiem. Nie wspominając już o komforcie i wygodzie korzystania z takiego systemu. Wniosek jest taki, że im droższy jest sposób ogrzewania i im więcej wydajemy na ogrzewanie tym bardziej rekuperacja jest opłacalna. W różnych innych przypadkach czas zwrotu rekuperacji może wynieść nawet do 15 lat, ale wiąże się to głównie ze sposobem montażu oraz zainstalowaną centralą. Radzimy, aby inwestować w sprawdzone centrale, które na pewno nas nie zawiodą oraz wybierać równie sprawdzonych instalatorów do montażu, który jest również sprawą kluczową.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html