Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Sercem całego systemu jest rekuperator zwany także centralą wentylacyjną.Nie jest to skomplikowane urządzenie, jednak przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Czym więc kierować się przy wyborze rekuperatora? Zaznaczmy, że o rekuperacji najlepiej jest pomyśleć już przy projektowaniu budynku, a jeśli mamy już wybudowany dom najlepiej będzie zacząć od zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanego oraz doświadczonego projektanta, który dokona projektu całej naszej instalacji uwzględniając wszystkie potrzebny podmioty. Jeśli już jesteśmy w fazie wyboru rekuperatora powinniśmy się kierować następującymi czynnikami.

Wydajność oraz spręż


Parametrami stanowiącymi o mocy rekuperatora są właśnie wydajność oraz spręż. Jeśli chodzi o wydajność to urządzenie powinno być tak dobrane, aby mogło zapewnić wymianę powietrza zarówno w wybranych pomieszczeniach, jak i w całym domu, przy zachowaniu górnej normy określonej w obowiązujących przepisach (Norma PN-83 B-03430).
Spręż natomiast jest parametrem określającym jak duże opory może pokonać rekuperator, aby zapewnić wentylację, która nie odbiega od norm. Wysoki spręż to informacja o tym, że rekuperator jest w stanie pokonać większy opór instalacji. Jest on oznaczany symbolem Pa, a jego prawidłowa wartość powinna wynosić 150-200Pa.

Sprawność

W większości sprawność zależy od rodzaju zastosowanego wymiennika, czyli jednego z podzespołów rekuperatora przez który przepływa całe transportowane powietrze i zachodzi proces odzysku ciepła, zwany także wymianą energii. Największy odzysk ciepła generują wymienniki przeciwprądowe. Ich sprawność może wynosić nawet 95%.
Wynika z tego, że aby uzyskać większy odzysk energii cieplnej oraz bardzo istotny skutek takiego rozwiązania – niższe koszty ogrzewania należy zainwestować w rekuperator dobrej klasy z wymiennikiem przeciwprądowym.

Sterowanie

Sterowanie jest kluczowym elementem komfortu korzystania z rekuperacji. Urządzenie powinno być odpowiednio zaprogramowane tak, aby nie wymagało codziennej obsługi.
Standardowym, optymalnym sterowaniem jest sterownik elektroniczny z funkcją programatora tygodniowego, ustawienia odpowiedniej pracy wentylatorów, możliwością obsługi urządzeń peryferyjnych czy odczytu temperatur.

Wentylatory

Praca rekuperatora odbywa się zazwyczaj 24h przez siedem dni w tygodniu, a więc zainstalowane wentylatory powinny być odpowiednio trwałe oraz energooszczędne. Wyróżniamy wentylatory zasilane prądem stałym oraz zmiennym. W naszej opinii lepiej sprawdzają się te zasilane prądem stałym, gdyż mają większą trwałość, zmniejszone zużycie prądu oraz działają ciszej.

System antyzamrożeniowy

Zimą temperatury często spadają poniżej zera, a nasz wymiennik powinien wtedy równie efektywnie pracować. Aby pozostać funkcjonalnym powinien więc posiadać system, którego zadaniem będzie ochrona wymiennika przed szronieniem. Taki system działa poprzez zamontowane w rekuperatorach nagrzewnice, które zimą dogrzewają nawiewane powietrze, które z kolei ogrzewa wymiennik. Odpowiednio dobra klasa rekuperatorów charakteryzuje się nagrzewnicami energooszczędnymi tzn. działającymi impulsowo i tylko z taką mocą, jaka jest w danym momencie potrzebna.

Koszty eksploatacyjne

Jednym z podstawowych elementów na które powinno zwrócić się uwagę przy zakupie rekuperatora są właśnie koszty eksploatacyjne. Zależą one przede wszystkim od wydatków związanych z wymianami filtra, zużycia energii czy też kosztów związanych z przeglądami serwisowymi rekuperatorów oraz samych instalacji. Standardowy rekuperator rocznie zużywa prąd o wartości 140-160zł, natomiast cena filtrów to 50-70zł za komplet. Ważną uwagą jest, że powinno się je wymieniać co trzy miesiące.

Gwarancja oraz serwis

Okres gwarancji, jej warunki, a także możliwości ew. serwisu rekuperatora mogę spełnić kluczową rolę w wyborze. Niezmiernie ważnym jest także zwrócenie uwagi na to, czy dany producent posiada punkty serwisowe w Polsce. Znajomość warunków gwarancji w przypadku ew. uszkodzenia się sprzętu może oszczędzić nam nieprzyjemnych sytuacji takich jak np. przymus odpłatnych przeglądów technicznych, których brak oznacza utratę gwarancji.

W celu prawidłowego doboru instalacji z rekuperatorem najlepiej jest skonsultować się z wykwalifikowanym instalatorem.

Adrian Mikołajczyk

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html