Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, powszechnie nazywana systemem rekuperacji, jak każdy system mechaniczny wymaga ponoszenia kosztów eksploatacyjnych. Wysokość tych kosztów zależy przede wszystkim od klasy rekuperatora oraz jego parametrów takich jak zużycie energii czy części serwisowe. Poniżej przedstawiamy podstawowe koszty eksploatacyjne rekuperacji.

Zużycie energii elektrycznej

Oprócz wydajności rekuperatora jest to kluczowy element, dzięki któremu Nasza instalacja może przynosić korzyści lub też straty. Tańsze urządzenie zazwyczaj mają podwyższony poziom zużycia energii. Załóżmy, że będzie to 200W – w takim wydaniu koszt zużycia energii wyniesie ok. 900zł / rocznie. To zdecydowanie duży koszt, ale przy instalacji dobre klasy rekuperatora, którego poziom zużycia energii wyniesie 20 lub 30W koszty energii elektrycznej wyniosą pomiędzy 90, a 150zł / rocznie. Aby obliczyć koszty zużycia energii rocznej przez rekuperator lub inne urządzenie należy pomnożyć moc urządzenia (w watach) przez 24h oraz 365 dni. Następnie całość podzielić przez 1000 oraz pomnożyć przez cenę 1kWh energii elektrycznej – zazwyczaj między 0,5, a 0,6zł.

Wymiana filtrów

Aby móc cieszyć się z pełnej wydajności Naszej instalacji powinniśmy wymieniać filtry zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku większości rekuperatorów częstotliwość wymiany jest określana na trzy miesiące. Koszt wymiany zależy od zastosowanych filtrów – do wyboru mamy:

• jednorazowe filtry włókninowe – ok. 50zł / komplet • celulozowe filtry wielokrotnego użytku – ok. 220zł / komplet • filtry antyalergiczne o podwyższonej klasie filtracji – ok. 240zł / komplet • filtry włókninowe wielokrotnego użytku ok. 260zł / komplet

Filtry wielokrotnego użytku można wyczyścić i zamontować ponownie, natomiast jednorazowe, co trzy miesiące należy wymienić na nowe.

Czynności serwisowe

Choć serwisowanie instalacji nie jest obowiązkiem narzucanym przez producentów to specjaliści zalecają wykonywanie tej czynności przynajmniej raz w przeciągu dwóch, trzech lat. Koszt takiego serwisu to zazwyczaj ok. 300zł, a więc 100zł / rocznie. Serwisowanie instalacji jest rzeczą ważnym i świadczy przede wszystkim o tym, czy dbamy o instalację czy też nie. Zaleca się, aby serwisowanie zlecać specjalistycznym firmom.

Podsumowanie

Roczne koszty eksploatacji rekuperacji, przy zastosowaniu urządzenia dobrej klasy wynoszą ok. 250-300zł. Przy rekuperatorze niższej klasy koszty te mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie.
Warto więc, jeszcze przed zakupem skonsultować się z zaufanym instalatorem, który pomoże dokonać optymalnego wyboru oraz profesjonalnie zaplanuje Naszą instalację, tak abyśmy byli z niej zadowoleni. Kontakt z zaufanymi instalatorami możecie Państwo uzyskać, poprzez specjalny, bezpłatny moduł wyceny instalacji znajdujący się na Naszym portalu - TUTAJ .
Jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby zainteresowane montażem systemu rekuperacji dotyczy opłacalności takiej inwestycji. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam jak wygląda ta kwestia oraz obliczymy jak długi jest czas zwrotu pieniędzy zainwestowanych właśnie w rekuperację.Oszczędności przy rekuperacji


Instalując system wentylacji mechanicznej (rekuperację) zaoszczędzić możemy zarówno na kosztach ogrzewania jak i budowie kominów wentylacyjnych, a także innych elementach. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania to dobrej klasy rekuperator jest w stanie odzyskać nawet 95% ciepła, co przekształca się na zmniejszenie kosztów ogrzewania aż o 40%. Instalacja rekuperacji pozwoli nam także zaoszczędzić na budowie kominów wentylacyjnych, ponieważ przy zastosowaniu tej technologii nie są one potrzebne. W ten sposób w kieszeni mamy ok. 15-20 tys zł. Ponadto wentylacja mechaniczna pozwala nam montaż niektórych okien nieotwieranych, co również stanowić będzie nie małą oszczędność.

Koszty inwestycyjne

Inwestycja w system rekuperacji nie należy niestety do najtańszych. W zależności od zastosowanych rozwiązań, typu oraz sposobu montażu przewodów wentylacyjnych, a także naturalnie od wielkości budynku czy ilości zamieszkiwanych w nim osób cena odpowiednio działającego systemu będzie się różnić. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 cały system rekuperacji kosztuje zazwyczaj wraz z montażem od 15 do 22 tys zł. Ceny te różnić mogą się również w różnych rejonach Polski. Najdroższe ceny spotkamy w Warszawie, gdzie cena minimalna za dobrej klasy instalację to ok. 18 tys zł, a nieco tańsze w Krakowie czy Szczecinie, gdzie koszt podobnej instalacji wynieść może ok. 15 tys zł.

Koszty eksploatacji

Koszt eksploatacji systemu rekuperacji jest równie istotny, co koszt inwestycji. Takie koszty będziemy ponosić corocznie, a więc warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie energii przez wentylatory w Naszej centrali. Koszt energii elektrycznej potrzebnej do działania rekuperatora wynosi od 200 do nawet 1000zł rocznie. Tańsze centrale zazwyczaj charakteryzują się znacznie wyższym zużyciem prądu, natomiast za te dobrej jakości o niskim zużyciu zapłacić musimy już ponad 10 tys zł. Kolejnym ważnym punktem w kosztach eksploatacyjnych jest wymiana filtrów, która wedle zaleceń producentów powinna odbywać się przynajmniej trzy razy w ciągu roku. Koszt filtrów to jednorazowo od 50 do 300zł, w zależności od konkretnego modelu rekuperatora.

Czas zwrotu inwestycji

Wiemy już, ile kosztuje rekuperacja oraz ile możemy zaoszczędzić. Teraz warto przyjrzeć się kwestii czasu, w którym to inwestycja się zwróci. Przypuśćmy, że nasz dom ogrzewany jest gazem ziemnym, ma 150m2 powierzchni i mieszkają w nim 4 osoby. Załóżmy także, że nasza – już dobrej klasy wentylacja z rekuperatorem kosztowała 18 tys zł.
Koszt ogrzewania dobrze ocieplonego domu wynosi rocznie ok. 4 tys zł. Przy rekuperacji zaoszczędzimy ok. 40%, a więc ok. 1600zł rocznie. Od tego odjąć należy oczywiście coroczne koszty eksploatacji, a więc średnio 300zł na energię elektryczną oraz 200 zł na filtry. A więc oszczędność to 1100zł rocznie. Zysk widać dość duży, ponieważ kwotę 18 tys zł, którą kosztował cały system rekuperacji zaoszczędziliśmy dzięki nie budowaniu kominów wentylacyjnych, a oszczędność 1100zł rocznie jest już czystym zyskiem. Nie wspominając już o komforcie i wygodzie korzystania z takiego systemu. Wniosek jest taki, że im droższy jest sposób ogrzewania i im więcej wydajemy na ogrzewanie tym bardziej rekuperacja jest opłacalna. W różnych innych przypadkach czas zwrotu rekuperacji może wynieść nawet do 15 lat, ale wiąże się to głównie ze sposobem montażu oraz zainstalowaną centralą. Radzimy, aby inwestować w sprawdzone centrale, które na pewno nas nie zawiodą oraz wybierać równie sprawdzonych instalatorów do montażu, który jest również sprawą kluczową.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Sercem całego systemu jest rekuperator zwany także centralą wentylacyjną.Nie jest to skomplikowane urządzenie, jednak przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Czym więc kierować się przy wyborze rekuperatora? Zaznaczmy, że o rekuperacji najlepiej jest pomyśleć już przy projektowaniu budynku, a jeśli mamy już wybudowany dom najlepiej będzie zacząć od zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanego oraz doświadczonego projektanta, który dokona projektu całej naszej instalacji uwzględniając wszystkie potrzebny podmioty. Jeśli już jesteśmy w fazie wyboru rekuperatora powinniśmy się kierować następującymi czynnikami.

Wydajność oraz spręż


Parametrami stanowiącymi o mocy rekuperatora są właśnie wydajność oraz spręż. Jeśli chodzi o wydajność to urządzenie powinno być tak dobrane, aby mogło zapewnić wymianę powietrza zarówno w wybranych pomieszczeniach, jak i w całym domu, przy zachowaniu górnej normy określonej w obowiązujących przepisach (Norma PN-83 B-03430).
Spręż natomiast jest parametrem określającym jak duże opory może pokonać rekuperator, aby zapewnić wentylację, która nie odbiega od norm. Wysoki spręż to informacja o tym, że rekuperator jest w stanie pokonać większy opór instalacji. Jest on oznaczany symbolem Pa, a jego prawidłowa wartość powinna wynosić 150-200Pa.

Sprawność

W większości sprawność zależy od rodzaju zastosowanego wymiennika, czyli jednego z podzespołów rekuperatora przez który przepływa całe transportowane powietrze i zachodzi proces odzysku ciepła, zwany także wymianą energii. Największy odzysk ciepła generują wymienniki przeciwprądowe. Ich sprawność może wynosić nawet 95%.
Wynika z tego, że aby uzyskać większy odzysk energii cieplnej oraz bardzo istotny skutek takiego rozwiązania – niższe koszty ogrzewania należy zainwestować w rekuperator dobrej klasy z wymiennikiem przeciwprądowym.

Sterowanie

Sterowanie jest kluczowym elementem komfortu korzystania z rekuperacji. Urządzenie powinno być odpowiednio zaprogramowane tak, aby nie wymagało codziennej obsługi.
Standardowym, optymalnym sterowaniem jest sterownik elektroniczny z funkcją programatora tygodniowego, ustawienia odpowiedniej pracy wentylatorów, możliwością obsługi urządzeń peryferyjnych czy odczytu temperatur.

Wentylatory

Praca rekuperatora odbywa się zazwyczaj 24h przez siedem dni w tygodniu, a więc zainstalowane wentylatory powinny być odpowiednio trwałe oraz energooszczędne. Wyróżniamy wentylatory zasilane prądem stałym oraz zmiennym. W naszej opinii lepiej sprawdzają się te zasilane prądem stałym, gdyż mają większą trwałość, zmniejszone zużycie prądu oraz działają ciszej.

System antyzamrożeniowy

Zimą temperatury często spadają poniżej zera, a nasz wymiennik powinien wtedy równie efektywnie pracować. Aby pozostać funkcjonalnym powinien więc posiadać system, którego zadaniem będzie ochrona wymiennika przed szronieniem. Taki system działa poprzez zamontowane w rekuperatorach nagrzewnice, które zimą dogrzewają nawiewane powietrze, które z kolei ogrzewa wymiennik. Odpowiednio dobra klasa rekuperatorów charakteryzuje się nagrzewnicami energooszczędnymi tzn. działającymi impulsowo i tylko z taką mocą, jaka jest w danym momencie potrzebna.

Koszty eksploatacyjne

Jednym z podstawowych elementów na które powinno zwrócić się uwagę przy zakupie rekuperatora są właśnie koszty eksploatacyjne. Zależą one przede wszystkim od wydatków związanych z wymianami filtra, zużycia energii czy też kosztów związanych z przeglądami serwisowymi rekuperatorów oraz samych instalacji. Standardowy rekuperator rocznie zużywa prąd o wartości 140-160zł, natomiast cena filtrów to 50-70zł za komplet. Ważną uwagą jest, że powinno się je wymieniać co trzy miesiące.

Gwarancja oraz serwis

Okres gwarancji, jej warunki, a także możliwości ew. serwisu rekuperatora mogę spełnić kluczową rolę w wyborze. Niezmiernie ważnym jest także zwrócenie uwagi na to, czy dany producent posiada punkty serwisowe w Polsce. Znajomość warunków gwarancji w przypadku ew. uszkodzenia się sprzętu może oszczędzić nam nieprzyjemnych sytuacji takich jak np. przymus odpłatnych przeglądów technicznych, których brak oznacza utratę gwarancji.

W celu prawidłowego doboru instalacji z rekuperatorem najlepiej jest skonsultować się z wykwalifikowanym instalatorem.

Adrian Mikołajczyk

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html