Możliwość współdziałania ze sobą pompy ciepła i rekuperatora zapewnia optymalną wydajność i skuteczność w dążeniu do najbardziej korzystnego bilansu energetycznego. Jest to oczywiście dodatkowy wydatek jednak połączenie tych dwóch urządzeń jest o wiele bardziej wydajne niż każde z tych urządzeń osobno.

Mówiąc o instalacji grzewczo-wentylacyjnej z pompą ciepła i rekuperatorem warto najpierw przybliżyć, czym są te urządzenia.
Pompa ciepła pobiera energię, która pochodzi ze środowiska naturalnego (z wody, powietrza lub ziemi) i przetwarza ją w energię cieplną na użytek gospodarstwa domowego.Pompa ciepła
Rekuperator wykorzystuje energię, która już raz była w obiegu, dzięki czemu minimalizujemy koszty ogrzewania i dbamy o środowisko.Rekuperator

Największe straty ciepła odbywają się przez układy wentylacyjne, przez które może wydostawać się nawet połowa ciepła, jakie znajduje się w domu. Warto, więc skupić się na odzyskaniu owego ciepła poprzez właśnie rekuperator. Musimy jednak pamiętać, że rekuperator ogrzewa wpływające do domu powietrze energią cieplną wypływającego, poprzez pobieranie energii cieplnej tego pierwszego w celu przekazania jej do drugiego strumienia. Dodatkowo oba strumienie powietrza nie mieszają się, co zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Jego działanie nie jest uzależnione od instalacji grzewczej, co daje możliwość stosowania go w każdym domu, niezależnie od sposobu ogrzewania. Tutaj zastosowanie znajdzie tak zwana centrala wentylacyjna z możliwością odzyskania ciepła, która poprzez minimalizację strat ciepła poprawi wydajność całego układu grzewczego.

 

instalacja z rekuperatorem viessmann

Schemat instalacji z rekuperatorem Viessmann.

 

Łatwo, więc zauważyć, że połączenie rekuperatora, jako urządzenia, które znacznie minimalizuje straty ciepła z pompą ciepła, która to ciepło wytwarza jest rozwiązaniem bardzo energooszczędnym i efektywnym. Co więcej warunki, w jakich odbywa się cyrkulacja powietrza w naszym domu z systemem rekuperacji odpowiada też unijnym dyrektywom w zakresie budownictwa energooszczędnego, które już od 2020 roku będzie na obowiązywać. Tak, więc pompa ciepła współpracująca z rekuperatorem to oszczędności wynikające ze zminimalizowania strat ciepła, które przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Przy aktualnej sprawności dostępnych na rynku rekuperatorów (sprawność ok. 90%) nasz budynek nie będzie potrzebował tyle ciepła, co wcześniej.

Nie zapominajmy, że zastosowanie takiego systemu jest rozwiązaniem całorocznym, ponieważ, tak jak wspomniano powyżej, latem pompa ciepła może działać jak klimatyzacja.

Jeśli chodzi o oszczędności, to trudno jest podać dokładnie o ile nasze koszty ogrzewania zmaleją po zainstalowaniu rekuperatora. Możemy tu jednak założyć że jeśli koszt ogrzania 150 metrowego domu pompą ciepła to średnio ok. 2800zł rocznie, to przy zastosowaniu rekuperatora spada on do ok. 1600zł.

 

Podsumowując, taka instalacja grzewczo-wentylacyjna wykorzystująca rekuperator i pompę ciepła zapewnia użytkownikom komfort na cały rok. Jest to też rozwiązanie dostosowane do wszelakich wymogów budowlanych, zarówno obecnych jak i przyszłych. Potencjał i moc tego systemu jest elastyczna i zależna od warunków panujących wewnątrz jak i na zewnątrz, co jest istotne w okresach przejściowych. Śmiało można, zatem stwierdzić, że na chwilę obecną jest to inwestycja, która nas nie zawiedzie, z biegiem czasu nie będzie wymagała większych zmian, aby podporządkować się przepisom prawnym, a dodatkowo można będzie powiedzieć o niej, że jest w pełni ekologiczna i ekonomiczna, ponieważ oba urządzenia działają na swoją korzyść, a o to przecież nam chodzi.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html