pompycieplaa

Instalowanie pomp ciepła to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością  w Polsce. Technologia ta pozwala na odbiór ciepła ze środowiska zewnętrznego i wykorzystanie go do ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Generuje to znaczne oszczędności oraz zwiększa komfort użytkowania budynku. Dodatkowo pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe oraz uznawane za stosunkowo bezawaryjne. Jednak tak jak każde, rozwiązanie mają one swoje wady i zalety, które zaprezentujemy poniżej.

 Zalety pomp ciepła

Wydajność

Pompa ciepła nie wytwarza energii cieplnej, a jedynie transportuje ją ze środowiska zewnętrznego dzięki czemu ogrzewanie pomieszczeń jest tańsze. W zależności od urządzenia oraz warunków pracy technologia ta charakteryzuje się sprawnością na poziomie 200 – 500%. Oznacza to, że z każdego 1 kW pobranego z sieci możemy uzyskać nawet 5 kW energii cieplnej. Jest to największa zaleta pomp ciepła – po prostu są to urządzenia bardzo wydajne.

 pompa ciepla

 

Stosunkowo nieduże gabaryty

Kolejną zaletą tej technologii są aspekty ekonomiczne, które widoczne są przy jej zastosowaniu w nowoczesnym budownictwie. Instalacja tego systemu nie wymaga budowy specjalnego pomieszczenia (np.: kotłowni), nie wymaga się również budowy komina. Każdy, kto budował dom wie, jakie to są dodatkowe koszty. Pompa może pracować w każdym pomieszczeniu, a zajmuje mniej więcej tyle miejsca co standardowa lodówka.
Urządzenia w zależności od typu pompy ciepła mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Dodatkowo pompy ciepłą, które czerpią energię z powietrza lub wymagają wykonania kolektorów poziomych – nie potrzebują żadnych dodatkowych zezwoleń.


Komfort użytkowania i bezawaryjność

Jeszcze jedną zaletą jest komfort użytkowania. Pompy ciepła mogą działać praktycznie bezobsługowo. Jednorazowa konfiguracja wystarczy, aby urządzenie działało samodzielnie. Technologia ta jest również uznawana za mało awaryjną – żywotność pomp ciepła obliczana jest nawet na 30 lat.


Ekologia

Pomniejszą zaletą, ale znaczącą dla społeczeństwa jest aspekt ekologiczny. Pompy ciepłą nie wytwarzają żadnych spalin, ani innych produktów ubocznych. Jedynym "paliwem" jest energia elektryczna, ale jej pobór jest niski w porównaniu z zyskaną energią cieplną.

 Wady pomp ciepła

Cena / Koszty

Wadą tej technologii, która odstrasza wielu potencjalnych inwestorów jest jej koszt. Cena urządzeń oraz instalacji jest większa niż innych systemów na rynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku budowy nowego domu można odjąć koszty wykonania kotłowni oraz komina, więc różnica w cenie może być znacznie zredukowana. Jednak prawdą jest, że aktualnie jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, jeżeli chodzi o koszta początkowe.

Dodatkowe zezwolenia dla pomp ciepła z gruntowymi kolektorami pionowymi

Dodatkową wadą jest fakt, że w pompy ciepła z gruntowymi kolektorami pionowymi wymagają dodatkowych zezwoleń na wykonanie odwiertów w gruncie.

Głośność (choć nieduża) urządzenia

Pomniejszą wadą jest hałas, który emitują urządzenia zewnętrzne. Oczywiście zawiera się on we wszelkich normach i nie jest szkodliwy.

 Podsumowanie

Pompy ciepła to na pewno bardzo ciekawe urządzenia, które cechują się wieloma zaletami. Niskie koszty ogrzewania pomieszczeń sprawiają, że jest to kusząca alternatywa dla innych źródeł ciepła. Jednocześnie wysokie koszty inwestycyjne może odstraszyć niektórych inwestorów jeżeli muszą oni wyłożyć całość środków z własnej kieszeni.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html