Technologia pomp ciepła znana jest już od lat, ale dopiero od niedawna zdobywa szersze uznanie. Spowodowane jest to zwiększoną świadomością inwestorów oraz dążeniem do znacznych oszczędności poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie – warto więc wiedzieć czym właściwie są pompy ciepła oraz jak działają.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które ma na celu zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku na ogrzewaniu pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Jednak to nie jedyna ich właściwość – są one również bardzo komfortowe w użytkowaniu, ponieważ nie potrzebują sporej ingerencji domowników. Pompa działa zgodnie z ustawieniami, więc nie trzeba jej obsługiwać.

Jednak jaki jest ''trik'', który stoi za popularnością tego urządzenia? Pompa ciepła odbiera ciepło z jednego miejsca (wody, powietrza lub gruntu), a następnie oddaje je do pomieszczeń wewnętrznych. To zdanie opisuje to urządzenia w bardzo prosty sposób – bez wgłębiania się w techniczne szczegóły. Urządzenie po prostu pobiera energię ze środowiska zewnętrznego i zamienia je w ciepło, które wykorzystuje się do ogrzania budynku.

6

Pompa ciepłą składa się z kilku elementów – modułu wewnętrznego, wymiennika oraz często zbiornika na wodę użytkową. Wymiennik pełni rolę elementu, który ciepło odbiera, więc znajduje się na zewnątrz budynku. Moduł wewnętrzny posiada większość elektroniki oraz programatory, które pozwalają na regulację temperatury oraz działania całego systemu. Natomiast zasobniki magazynują ciepłą wodę, aby umożliwić jej wykorzystanie w odpowiednim momencie.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie tego urządzenia można porównać do lodówki lub klimatyzatora. W zasadzie, na rynku znajdują się już systemy klimatyzacyjne, które przy pomocy odwróconego obiegu mogą ogrzewać pomieszczenia – nazywane są klimatyzatorami z pompami ciepła. Jednak, o co chodzi z tą lodówką?

Lodówka działa w taki sposób, że odbiera ciepło z produktów w jej wnętrzu, które oddawane jest na zewnątrz. Dzięki temu procesowi – wewnątrz chłodziarki panuje odpowiednia temperatura. W tym przypadku ciepło jest odpadem, zbędnym produktem. Pompa ciepła działa w odwrotny sposób – tutaj energia cieplna jest celem, a chłód odpadem.

10

Najważniejszym elementem jest tzw. dolne źródło, które może być różnie eksploatowane. Pompy ciepła dzielimy na wodne, gruntowe oraz powietrzne i w zasadzie wyznacza to, z jakiego środowiska będzie pobierane ciepło. Obieg urządzenia zawiera czynnik chłodniczy, który jest ogrzewany przez środowisko zewnętrzne. Następnie ogrzany roztwór wykorzystywany jest do ogrzania pomieszczeń, jednocześnie wyciągając z nich chłód. Schłodzony czynnik transportuje energię na zewnątrz, gdzie jest uwalniana. Oczywiście jest to prosty opis, bez zbędnego technicznego żargonu. Efekt jest taki, że w pomieszczeniach jest ciepło. Jednak, gdzie jest oszczędność?

Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, która wykorzystywana jest do działania całego systemu (w szczególności zaworów, sprężarki oraz tłoczenia czynnika w obiegu). Prąd nie jest uznawany za najtańsze medium, ale w tym przypadku sprawdza się doskonale. Oszczędność wynika z faktu, że pompy ciepła pobierają bardzo mało energii na cały proces. Oznacza to, że większość ciepła produkowana jest poprzez procesy fizyczne, a nie przez płatne paliwo. Ogólnie przyjmuje się, że aż 2/3 energii pozyskiwane jest za darmo. Wynika z tego, że płacimy tylko za 1/3 uzyskanego ciepła. Brzmi dobrze, prawda?

Pompy ciepła to na pewno urządzenia, którymi warto się zainteresować – szczególnie jeżeli dopiero stoimy przed wyborem odpowiedniego źródła ogrzewania do swojego domu. System ten jest coraz popularniejszy, szczególnie zagranicą. Jednak w Polsce również ma swoich zwolenników, a ilość zainstalowanych urządzeń ciągle rośnie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html