Podstawowym elementem, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej jest jej montaż. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, zalecane oraz możliwe miejsca montażu, a także narzędzia potrzebne do wykonania tego zadania.

Miejsce montażu


Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu, ale także na elewacji czy gruncie. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieranym jest montaż dachowy, który zapewnia prawidłową efektywność instalacji oraz nie zajmuje dużej ilości miejsca. Wadą montażu dachowego jest natomiast trudniejszy dostęp do instalacji w razie awarii oraz w przypadku dachu płaskiego większe obciążenie na wiatr oraz śnieg. Montaż na gruncie wymaga zdecydowanie większej powierzchni oraz uwzględnienia zacienienia, które występuje w różnych częściach dnia. Podobnie jak w przypadku dachu płaskiego, montaż na gruncie jest bardziej obciążony na wiatr. W zamian za to oferuje on łatwiejszy dostęp w razie awarii czy potrzeby umycia instalacji. Panele montowane na gruncie wymagają specjalnego stelażu, przez co instalacji może okazać się nieco droższa, aniżeli ta, realizowana na dachu skośnym. Montaż na elewacji nie jest zbyt częstym rozwiązaniem w Naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że jest on złym wyborem, ponieważ dzięki takiemu umiejscowieniu do paneli docierać mogą większe ilości promieni słonecznych. Sprzyjają temu liczne możliwości odbijania się promieni od przedmiotów znajdujących się przy gruncie.

Kierunek montażu

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybór strony, w którą zostaną zainstalowane panele. Najefektywniejszym jest montaż w stronę południową, każde odchylenia mogą powodować nieznaczne straty energii – jeżeli mówimy tutaj o kilkustopniowych odchyleniach w stronę wschodnią czy zachodnią to nie odczujemy większej różnicy, natomiast montaż instalacji w kierunku np. północno-zachodnim czy tylko zachodnim może przynieść odczuwalne straty i sprawić, że instalacja nie będzie opłacalna.

Kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej

W zależności od przeznaczenia instalacji wybrać należy także odpowiedni kąt nachylenia paneli, w stosunku do ziemi. Optymalnym jest kąt 35-45 stopni, który pozwala na zbilansowane pozyskiwanie energii w ciągu całego roku. Instalacje nastawione na większe pozyskiwanie promieni słonecznych w ciągu okresu zimowego powinny być ustawione przy kącie dochodzącym nawet do 70 stopni, natomiast te, których priorytetem jest okres letni przy kącie niższym niż 35 stopni.

Odpowiedni dobór urządzeń oraz części montażowych

Aby w pełni cieszyć się z zalet instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio dobrać nie tylko moc instalacji czy systemy montażowe, ale także typ inwertera czy przewody, będące niezbędnym elementem każdej instalacji. Odpowiedni dobór urządzeń to sprawa dość skomplikowana i najlepiej jest powierzyć ją wykwalifikowanym oraz doświadczonym specjalistom. Nie mniej jednak pamiętać należy o sprawdzeniu choćby tego, czy instalowane części posiadają odpowiedni atesty, czy spełniają normy jakościowe oraz czy nie są zniekształcone na wskutek uszkodzeń mechanicznych.

Narzędzie używane podczas instalacji

Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj zlecamy specjalistom – jest to zdecydowanie bezpieczniejsze oraz wygodniejsze, natomiast choćby minimalne pojęcie o wykorzystywanych narzędziach pozwoli nam na sprawdzenie, czy wybrany instalator nie będzie chciał na czymś zaoszczędzić czy kombinować, bez naszej wiedzy. Wkrętarka, zestaw odpowiednich śrub, przystosowane listwy montażowe, silikon dekarski oraz podnośnik lub bezpieczny system wciągania paneli na dach to podstawowe elementy wykorzystywane przez specjalistów. Choć sam montaż paneli na dachu nie jest rzeczą trudną to uważać należy przede wszystkim na nieprzestrzeganie zasad BHP, brak odpowiedniego uszczelnienia instalacji czy ryzykowne wnoszenie paneli na dach.

Podsumowanie

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy tylko przy wykwalifikowanej firmie instalatorskiej, posiadającej sprawdzone referencje. Nie warto ufać niesprawdzonym firmom oraz instalatorom działającym „na własną rękę”, bez prowadzenia działalności. Choć znalezienie sprawdzonej firmy może wydawać się trudne to dzięki modułowi wyceny instalacji na Naszym portalu umożliwiamy kontakt tylko ze sprawdzonymi firmami – to duże ułatwienie, szczególnie dla osób szukających zaufanego instalatora do domu jednorodzinnego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html