Tak jak samochód którym jeździmy, każda instalacja wymaga ponoszenia kosztów eksploatacyjnych, czyli takich które wynikają z jej użytkowania. Nie inaczej jest z instalacją fotowoltaiczną.

Wysokość kosztów związanych z jej prawidłowym utrzymaniem przedstawiamy poniżej. Ich znajomość pomoże Ci w dokładniejszej kalkulacji opłacalności oraz uchroni przed niespodziewanymi wydatkami.

Spójrzmy najpierw na koszty związane z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej.
Są one uzależnione od :

- wielkości instalacji
- sposobu montażu oraz firmy instalatorskiej
- producenta instalacji
- lokalizacji
- ustawienia instalacji względem słońca
- warunków gwarancji i serwisu
- kosztów ubezpieczenia*

Koszty przeglądów technicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest uznawana za bezobsługową oraz mało awaryjną, jednakże wiele firm wymaga corocznych przeglądów, w celu utrzymania gwarancji. Koszt wizyty serwisanta jest uzależniony od wielkości Naszej instalacji i wynosi średnio kilkaset złotych. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, w których firma w obowiązkowych przeglądach serwisowych zawiera część swojej marży, a koszt takiego przeglądu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami takich przeglądów oraz ich kosztami, zanim zdecydujemy się na wybór danej firmy.

Koszty serwisowe

Instalacje fotowoltaiczne posiadają wieloletnie gwarancje – zazwyczaj ok. 25 lat. W tym czasie ewentualne naprawy są realizowane przez system gwarancyjny. Wyjątkiem są uszkodzenia, które nie podlegają gwarancji. Warunki gwarancji to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Koszt wizyty serwisanta oraz naprawa usterki może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne

Koszty te są najwyższe dla małych instalacji, o małej mocy. Im większa instalacja tym procentowo mniejsze, roczne koszty eksploatacyjne. Dla instalacji do 1,5kW roczne koszty mogą wynieść nawet 10% wartości instalacji. Dla instalacji o mocy 5-10kW koszty wynoszą 3-4% wartości instalacji, a w przypadku większych instalacji zaledwie 1-2%. Warto zauważyć, że wartości te uwzględniają już ewentualne naprawy, które mogą być koniecznie po okresie gwarancyjnym.

Ubezpieczenie

Żaden z inwestorów nie chciałby, żeby jego instalacji uległa zniszczeniu. Niesie to za sobą powinność ubezpieczenia instalacji, co zagwarantuje nam wypłatę odszkodowania właśnie w przypadku uszkodzenia instalacji przez zdarzenia losowe. Cena takiego ubezpieczenia zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, wielkości instalacji, lokalizacji, rodzaju dachu, wieku instalacji czy metody płatności. Dla przeciętnej instalacji 6,5kW koszt ubezpieczenia może wynieść ok. 380zł rocznie.

Podsumowanie

Podsumowując można powiedzieć, że koszty związane z użytkowaniem średniej wielkości instalacji (3-5kWp), wraz z jej ubezpieczeniem wynoszą ok. 1000-1800zł rocznie. Warto zauważyć, że koszty te uwzględniają także koszty ew. napraw, które przez okres gwarancji nie są pokrywane z kieszeni inwestora.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html