panele-PV

Panele fotowoltaiczne pozwalają na zamianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pozwala to na wykorzystanie jej do zasilania urządzeń – w taki sam sposób, jak energia od dostawców.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej pozwala więc na pewne usamodzielnienie swojego gospodarstwa i częściowe uniezależnienie się od dużych dystrybutorów energii. Jednak największą zaletą tej technologii są oszczędności, ponieważ produkcja prądu jest praktycznie darmowa.

Przed podjęciem decyzji warto zorientować się w rodzajach paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku, różnicach w ich budowie oraz charakterystycznych właściwościach.

s11

Panele monokrystaliczne

Ogniwa te wykonane są z jednego, monolitycznego kryształu krzemu. Panele takie mają ciemny kolor i są stosunkowo drogie jednocześnie zapewniając wysoką efektywność. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzują się sprawnością na poziomie 18 - 22%, jednak ich cena bywa stosunkowo wysoka.

panele-moduly-fotowoltaiczne-monokrystaliczne

Panele polikrystaliczne

Zbudowane są z ogniw krzemowych, które wykonane są z wykrystalizowanego krzemu. Bardzo popularny typ paneli, ponieważ są tańsze, niż monokrystaliczne, jednak przez to również mniej sprawne. Charakteryzują się sprawnością na poziomie 14 – 18%. Główną cechą rozpoznawczą tych paneli jest niebieski kolor oraz wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.

polikrystaliczny1

Panele amorficzne

Ogniwa te wykonane są z cienkich warstw krzemu osadzonych na powierzchni innego materiału. Są o wiele tańsze niż inne typy paneli oraz mają niższy poziom sprawności w porównaniu do innych urządzeń. Ich główne zastosowanie to małe urządzenia jak zegarki oraz duże systemu do zasilania energią budynków.

amorficzny

Panele II generacji

Panele te wykonywane są z tańszych materiałów półprzewodnikowych jak tellurek kadmu (CdTe), mieszaniny miedzi, indu, galu, selenu (CIGS) lub krzemu amorficznego. Cechą charakterystyczną jest bardzo mała grubość warstwy półprzewodnika. Panele te są tanie, jednak ich sprawność waha się między 7-15%.

W przypadku paneli typu CIGS możliwa jest produkcja metodą przemysłowego druku, który jest bardzo tani i wydajny.

Warto zauważyć, że nowoczesna technologia produkcji pozwala na uzyskanie odpowiedniego kompromisu pomiędzy sprawnością, a ceną paneli.

Sposoby wytwarzania energii przy użyciu paneli

Systemy ogniw dzielimy na autonomiczne (off grid) oraz sieciowe (on grid). Pierwszy rodzaj podłączany jest bezpośrednio do urządzeń lub akumulatorów, gdzie gromadzona jest energia zaabsorbowana z promieni słonecznych. Drugi typ podłączany jest do sieci, gdzie wykorzystywane są nadwyżki energii.

glowne

Systemy solarne generalnie możemy podzielić również na proste, umiarkowane i profesjonalne. Pierwsze wykorzystujemy do zasilania urządzeń prądem o stałym niskim napięciu. Umiarkowane wyposaża się dodatkowo w falownik, który przekształca prąd stały na zmienny. Profesjonalne charakteryzują się użyciem akumulatorów, sterownika oraz przełącznika na sieć publiczną.

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w Polsce – dlatego warto wiedzieć jakie są dostępne rodzaje na rynku. Najbardziej wydajne są panele monokrystaliczne, jednak wysoka cena może odstraszyć potencjalnych inwestorów.

Ogniwa polikrystaliczne są najchętniej kupowane – niższa cena, w porównaniu z monkrystalicznymi i niewiele mniejsza wydajność sprawiają, że tego typu panele są najczęściej montowane.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html