Podstawowym elementem, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej jest jej montaż. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, zalecane oraz możliwe miejsca montażu, a także narzędzia potrzebne do wykonania tego zadania.

Miejsce montażu


Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu, ale także na elewacji czy gruncie. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieranym jest montaż dachowy, który zapewnia prawidłową efektywność instalacji oraz nie zajmuje dużej ilości miejsca. Wadą montażu dachowego jest natomiast trudniejszy dostęp do instalacji w razie awarii oraz w przypadku dachu płaskiego większe obciążenie na wiatr oraz śnieg. Montaż na gruncie wymaga zdecydowanie większej powierzchni oraz uwzględnienia zacienienia, które występuje w różnych częściach dnia. Podobnie jak w przypadku dachu płaskiego, montaż na gruncie jest bardziej obciążony na wiatr. W zamian za to oferuje on łatwiejszy dostęp w razie awarii czy potrzeby umycia instalacji. Panele montowane na gruncie wymagają specjalnego stelażu, przez co instalacji może okazać się nieco droższa, aniżeli ta, realizowana na dachu skośnym. Montaż na elewacji nie jest zbyt częstym rozwiązaniem w Naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że jest on złym wyborem, ponieważ dzięki takiemu umiejscowieniu do paneli docierać mogą większe ilości promieni słonecznych. Sprzyjają temu liczne możliwości odbijania się promieni od przedmiotów znajdujących się przy gruncie.

Kierunek montażu

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybór strony, w którą zostaną zainstalowane panele. Najefektywniejszym jest montaż w stronę południową, każde odchylenia mogą powodować nieznaczne straty energii – jeżeli mówimy tutaj o kilkustopniowych odchyleniach w stronę wschodnią czy zachodnią to nie odczujemy większej różnicy, natomiast montaż instalacji w kierunku np. północno-zachodnim czy tylko zachodnim może przynieść odczuwalne straty i sprawić, że instalacja nie będzie opłacalna.

Kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej

W zależności od przeznaczenia instalacji wybrać należy także odpowiedni kąt nachylenia paneli, w stosunku do ziemi. Optymalnym jest kąt 35-45 stopni, który pozwala na zbilansowane pozyskiwanie energii w ciągu całego roku. Instalacje nastawione na większe pozyskiwanie promieni słonecznych w ciągu okresu zimowego powinny być ustawione przy kącie dochodzącym nawet do 70 stopni, natomiast te, których priorytetem jest okres letni przy kącie niższym niż 35 stopni.

Odpowiedni dobór urządzeń oraz części montażowych

Aby w pełni cieszyć się z zalet instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio dobrać nie tylko moc instalacji czy systemy montażowe, ale także typ inwertera czy przewody, będące niezbędnym elementem każdej instalacji. Odpowiedni dobór urządzeń to sprawa dość skomplikowana i najlepiej jest powierzyć ją wykwalifikowanym oraz doświadczonym specjalistom. Nie mniej jednak pamiętać należy o sprawdzeniu choćby tego, czy instalowane części posiadają odpowiedni atesty, czy spełniają normy jakościowe oraz czy nie są zniekształcone na wskutek uszkodzeń mechanicznych.

Narzędzie używane podczas instalacji

Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj zlecamy specjalistom – jest to zdecydowanie bezpieczniejsze oraz wygodniejsze, natomiast choćby minimalne pojęcie o wykorzystywanych narzędziach pozwoli nam na sprawdzenie, czy wybrany instalator nie będzie chciał na czymś zaoszczędzić czy kombinować, bez naszej wiedzy. Wkrętarka, zestaw odpowiednich śrub, przystosowane listwy montażowe, silikon dekarski oraz podnośnik lub bezpieczny system wciągania paneli na dach to podstawowe elementy wykorzystywane przez specjalistów. Choć sam montaż paneli na dachu nie jest rzeczą trudną to uważać należy przede wszystkim na nieprzestrzeganie zasad BHP, brak odpowiedniego uszczelnienia instalacji czy ryzykowne wnoszenie paneli na dach.

Podsumowanie

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy tylko przy wykwalifikowanej firmie instalatorskiej, posiadającej sprawdzone referencje. Nie warto ufać niesprawdzonym firmom oraz instalatorom działającym „na własną rękę”, bez prowadzenia działalności. Choć znalezienie sprawdzonej firmy może wydawać się trudne to dzięki modułowi wyceny instalacji na Naszym portalu umożliwiamy kontakt tylko ze sprawdzonymi firmami – to duże ułatwienie, szczególnie dla osób szukających zaufanego instalatora do domu jednorodzinnego.


Tak jak samochód którym jeździmy, każda instalacja wymaga ponoszenia kosztów eksploatacyjnych, czyli takich które wynikają z jej użytkowania. Nie inaczej jest z instalacją fotowoltaiczną.

Wysokość kosztów związanych z jej prawidłowym utrzymaniem przedstawiamy poniżej. Ich znajomość pomoże Ci w dokładniejszej kalkulacji opłacalności oraz uchroni przed niespodziewanymi wydatkami.

Spójrzmy najpierw na koszty związane z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej.
Są one uzależnione od :

- wielkości instalacji
- sposobu montażu oraz firmy instalatorskiej
- producenta instalacji
- lokalizacji
- ustawienia instalacji względem słońca
- warunków gwarancji i serwisu
- kosztów ubezpieczenia*

Koszty przeglądów technicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest uznawana za bezobsługową oraz mało awaryjną, jednakże wiele firm wymaga corocznych przeglądów, w celu utrzymania gwarancji. Koszt wizyty serwisanta jest uzależniony od wielkości Naszej instalacji i wynosi średnio kilkaset złotych. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, w których firma w obowiązkowych przeglądach serwisowych zawiera część swojej marży, a koszt takiego przeglądu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami takich przeglądów oraz ich kosztami, zanim zdecydujemy się na wybór danej firmy.

Koszty serwisowe

Instalacje fotowoltaiczne posiadają wieloletnie gwarancje – zazwyczaj ok. 25 lat. W tym czasie ewentualne naprawy są realizowane przez system gwarancyjny. Wyjątkiem są uszkodzenia, które nie podlegają gwarancji. Warunki gwarancji to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Koszt wizyty serwisanta oraz naprawa usterki może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne

Koszty te są najwyższe dla małych instalacji, o małej mocy. Im większa instalacja tym procentowo mniejsze, roczne koszty eksploatacyjne. Dla instalacji do 1,5kW roczne koszty mogą wynieść nawet 10% wartości instalacji. Dla instalacji o mocy 5-10kW koszty wynoszą 3-4% wartości instalacji, a w przypadku większych instalacji zaledwie 1-2%. Warto zauważyć, że wartości te uwzględniają już ewentualne naprawy, które mogą być koniecznie po okresie gwarancyjnym.

Ubezpieczenie

Żaden z inwestorów nie chciałby, żeby jego instalacji uległa zniszczeniu. Niesie to za sobą powinność ubezpieczenia instalacji, co zagwarantuje nam wypłatę odszkodowania właśnie w przypadku uszkodzenia instalacji przez zdarzenia losowe. Cena takiego ubezpieczenia zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, wielkości instalacji, lokalizacji, rodzaju dachu, wieku instalacji czy metody płatności. Dla przeciętnej instalacji 6,5kW koszt ubezpieczenia może wynieść ok. 380zł rocznie.

Podsumowanie

Podsumowując można powiedzieć, że koszty związane z użytkowaniem średniej wielkości instalacji (3-5kWp), wraz z jej ubezpieczeniem wynoszą ok. 1000-1800zł rocznie. Warto zauważyć, że koszty te uwzględniają także koszty ew. napraw, które przez okres gwarancji nie są pokrywane z kieszeni inwestora.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html