img gl

Kolektory słoneczne to coraz popularniejsza technologia, która polega na wykorzystaniu energii promieni słonecznych. Jednak, aby solary były efektywne musi być spełniony szereg warunków, a przede wszystkim urządzenia trzeba odpowiednio dobrać. Z tego względu warto wiedzieć, jakie rodzaje kolektorów dostępne są na rynku, czym się różnią oraz w jakich warunkach oferują najwyższe oszczędności.

Podział kolektorów słonecznych

Generalny podział urządzeń jest bardzo prosty i zależny jest od budowy samego absorbera. Wyróżniamy więc kolektory płaskie, próżniowe rurowe oraz próżniowe z rurką cieplną. Występują również płaskie kolektory próżniowe, ale są rzadko stosowane.

 kolektory22222

Poszczególne kolektory różnią się przede wszystkim budową, sposobem montażu, warunkami pracy oraz ceną. Oczywiście w zależności od producenta, urządzenia mogą być lepszej lub gorszej jakości. Można się również spodziewać różnych wyników oszczędnościowych, w zależności od wybranego typu urządzenia. Wybór nie jest więc prosty, a przecież trzeba znaleźć kompromis pomiędzy ceną, a jakością.

Warto zauważyć, że aktualnie w Polsce najczęściej montowane są kolektory płaskie produkowane w Polsce. Stanowią ok. 70% całkowitej ilości instalacji w naszym kraju. Kolejne 25% stanowią kolektory próżniowe rurowe importowane z Chin. Na ostatnim miejscu – 5% instalacji wykonanych w oparciu o kolektory próżniowe z rurką cieplną produkowane w Polsce.

Kolektory płaskie

Najpowszechniejszy typ kolektorów w Polsce. Głównym czynnikiem, który powoduje popularność tego typu jest przede wszystkim cena. Kolektory próżniowe dobrej klasy są zdecydowanie droższe w zakupie. Oczywiście sprawność również jest wyższa, ale porównując cenę urządzeń do szacowanych oszczędności – szybciej zwracają się tańsze kolektory płaskie.

 clip image008

 

Kolektory te charakteryzują się prostą konstrukcją oraz wysoką skutecznością przede wszystkim przy dobrym nasłonecznieniu. Mają one kształt prostokąta, a na całej powierzchni znajduje się warstwa absorbera, do którego przylegają rurki z czynnikiem roboczym. Od wierzchu kolektor chroniony jest przy pomocy osłony z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego.

Wadą kolektorów płaskich jest stosunkowo duża utrata ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych, jednak nowoczesne konstrukcje posiadają specjalne powłoki selektywne, które zwiększają absorpcję przy jednoczesnym ograniczeniu emisji ciepła.

Kolektory próżniowe rurowe

Jak już wspomniano – są one znacznie droższe niż typowe kolektory płaskie. Z tego względu urządzenia są mniej zależne od temperatury zewnętrznej i charakteryzują się wysoką sprawność w większości warunków. Ich budowa bardzo przypomina budowę kolektora płaskiego, jednak wokół absorbera wytworzona jest próżnia. Element ten pozwala urządzeniu na bardzo małe straty ciepła - dodatkowo pochłaniają także - promieniowanie rozproszone, co zwiększa ich sprawność.

kolektor prozniowy


Zasada działania bardzo przypomina termos, gdzie również próżnia wykorzystana jest jako izolacja.
Główną wadą tych urządzeń wynika z ich wysokiej ceny. Najczęściej wykorzystywane są na dużych obiektach, gdzie różnica w sprawności robi największe znaczenie.

Kolektory próżniowe z rurką cieplną

Różnica w budowie polega na tym, że ogrzewana energią słoneczną ciecz paruje w dolnej części rurki, która umieszczona jest w szklanej rurze próżniowej. Czynnik grzewczy nie przepływa więc bezpośrednio przez absorber. Pozwala to na uzyskanie wysokiej sprawności w warunkach mniejszego nasłonecznienia oraz niższej temperaturze otoczenia.

 259

 

Dodatkową zaletą tego systemu jest mniejsze ryzyko przegrzania w okresie letnim oraz łatwa wymiana pojedynczych rur w razie awarii. Oczywiście wadą jest wyższa cena samej instalacji.

 SB 1

 

Oczywiście producenci poszczególnych typów kolektorów zawsze będą zachwalać swoje produkty, więc wybór nigdy nie jest oczywisty. W naszej strefie klimatycznej dobrym rozwiązaniem wydaje się kolektor z rurką cieplną, ponieważ szczególnie w okresie zimowym ich sprawność jest wyższa nawet o 30% w porównaniu z innymi rozwiązaniami.
Z drugiej strony niska cena kolektorów płaskich sprawia, że zwracają się bardzo szybko, a potem zaczynają już tylko zarabiać. Jeżeli nie posiadamy basenu i nie chcemy podgrzewać ogromnych ilości wody – to rozwiązanie wydaje się najbardziej logiczne.

Jednego słusznego rozwiązania więc nie ma. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Im więcej wody chcemy podgrzewać, tym bardziej zasadne stają się droższe i efektywniejsze kolektory słoneczne.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html