fotokolektor

Kolektory słoneczne to urządzenia, które absorbują promieniowanie słoneczne, a następnie wykorzystują je do ogrzania wody użytkowej lub wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Nie jest to już tak futurystyczna technologia, jak mogłoby się wydawać. Widok solarów na dachach domów nie jest już również niczym nadzwyczajnym.

Bycie ekologicznym zaczyna się opłacać, ponieważ wykorzystanie takich technologii, jak kolektory słoneczne po prostu pozwala na duże oszczędności. Jednak jak każdy system, i ten posiada charakterystyczne zalety i wady, o których warto wiedzieć.

Zalety kolektorów słonecznych

Najbardziej kuszącą dla wszystkich użytkowników zaletą tych urządzeń jest po prostu możliwość znacznych oszczędności. Dobre kolektory pozwalają na zaspokojenie nawet 70% rocznego zapotrzebowania w energię cieplną, która potrzebna jest do ogrzania wody użytkowej.

Oszczędności są więc tym większe, im więcej wykorzystujemy wody. Rozwiązanie to jest najbardziej opłacalne dla dużych rodzin oraz większych domów, jednak również mniejsze budynki skorzystają na kolektorach słonecznych.

Warto wiedzieć, że efektywność kolektorów nie jest zależna od temperatury zewnętrznej lub mocy promieni słonecznych. Ważne jest, aby było po prostu słonecznie. Z tego względu urządzenie przynosi korzyści nawet w okresie zimowym.

 solar-panel

 

Szacuje się, że w miesiącach letnich, kolektory zapewniają nawet 100% zapotrzebowania energii na ciepłą wodę użytkową. W pozostałych miesiącach efektywność wynosi ok. 80 – 90%. W Polskich warunkach, zestaw solarny o pow. 2 mkw potrafi wytworzyć 1500 kWh w ciągu roku.

Wady kolektorów słonecznych

O ile zalety są jasne, to wady kolektorów są zależne od osobistych preferencji. Głównym czynnikiem, który może odstraszyć od tej technologii jest cena. Trzeba zwrócić uwagę, że w przypadku każdego urządzenia energooszczędnego i ekologicznego, cena instalacji i urządzeń jest wysoka, przez co koszty wstępne są większe w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami.

Technologia kolektorów słonecznych nie jest tu wyjątkiem, a wstępny koszt to kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – w zależności od rodzaju urządzeń oraz ich ilości. Warto jednak wiedzieć, że system ten szybko się zwraca. Oznacza to, że oszczędności wynikające ze stosowania tej technologii nijako zwrócą nam startowe koszty, a po kilku latach będą już tylko zarabiać dla inwestora. Oczywiście argument ten nie przemówi do każdego.

 img

 

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że aktualnie dostępne są bardzo ciekawe programy dofinansowania, które znacznie zmniejszają cenę całej instalacji. Nie wiadomo jak ten aspekt będzie wyglądał w przyszłości ,więc jest to kwestia dyskusyjna.

Wadą tych urządzeń jest również dość zaawansowana metoda doboru i montażu. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników – rodzaj dachu i pokrycia, ustawienie domu względem stron świata itd.
Kolektory słoneczne to na pewno bardzo ciekawa technologia. Znalazła rzeszę swoich fanów oraz sporą społeczność, która stara się propagować ekologię oraz energooszczędność. Częstym argumentem za montażem jest również częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Nie dziwi więc, że kolektorów jest coraz więcej, a spora ilość dachów jest już pokryta absorberami.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html