Efektywność działania kolektorów słonecznych zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są: miejsce montażu, kąt nachylenia oraz położenie kolektorów względem stron świata. Jak widać, wszystkie trzy czynniki są zależne od montażu. Jego prawidłowe wykonanie jest więc kluczowe, aby czerpać jak najwięcej korzyści z użytkowania instalacji solarnej.Wybór miejsca instalacji kolektorów
Kolektory słoneczne możemy zamontować na dachu, tarasie, gruncie czy też elewacji. Najpopularniejszym jest montaż dachowy, ponieważ nie zajmuje on miejsca oraz jest odpowiednio efektywny. Wymaga on jednak odpowiedniego nachylenia dachu, które w naszym klimacie wynosi minimum 25 stopni. Montaż na gruncie daje nam możliwość łatwego dostępu do kolektorów w razie awarii lub też w zimie, gdy zachodzi potrzeba ich odśnieżenia. Warto zauważyć, że kolektory montowane na dachu podlegają niższej stawce VAT, która wynosi 8%, aniżeli te montowane na gruncie, gdzie podatek VAT to już 23%. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest jednak montaż na elewacji, dzięki któremu promienie świetlne są odbijane także od innych obiektów, a same kolektory nie są tak bardzo narażone na chłodzące działanie wiatru. Należy jednak zaznaczyć, że taki montaż wymaga ingerencji w elewację budynku, co może spowodować dodatkowe koszty w przypadku już użytkowanych domów.

Sposoby montażu kolektorów słonecznych
Wyróżniamy dwa główne sposoby montażu instalacji: montaż nad dachówką oraz montaż zintegrowany (czyli “w dachu”, na łatach w linii dachówek). Sposób montażu nad dachówką umożliwia ewentualne zmiany kątów nachylenia kolektora oraz nieco łatwiejszy dostęp w razie awarii. Sposób zintegrowany charakteryzuje się montażem w linii dachówek oraz zapewnia niższe straty energii, a także znacznie lepiej prezentuje się pod względem wizualnym. Niestety, nie daje on możliwości zmiany kąta nachylenia kolektorów.

Kierunek ustawienia kolektorów słonecznych
Optymalnym kierunkiem dla montażu kolektorów słonecznych jest południe. Takie ustawienie pozwala na maksymalne wykorzystanie promieniowanie słonecznego, co przekłada się na odpowiednio wysoką efektywność. Montaż w innym kierunku nie jest zalecany, ponieważ przekłada się na straty potencjalnej energii słonecznej. Dozwolony jest także montaż kolektorów odbiegający do 10 stopni od strony południowej. Takie rozwiązanie nie wpływa na funkcjonowanie instalacji, jednakże większe odchylenia powodują mniejszą sprawność oraz mogą powodować awarie, a nawet trwałe uszkodzenia kolektorów.

Kąt nachylenia kolektorów słonecznych
W zależności od naszych potrzeb możemy zainstalować kolektory słoneczne pod różnym kątem. Kolektory najbardziej wykorzystywane latem powinny być ustawione pod kątem 30 stopni do miejsca montażu, a te wykorzystywane zimą pod kątem nawet 70 stopni. Jeżeli jednak zależy nam na optymalnym ustawieniu dla wszystkich pór roku powinniśmy wybrać kąt 45 stopni. Takie rozwiązania gwarantują maksymalną efektywność kolektorów, co przyczynia się na szybszy okres zwrotu naszej inwestycji.

Warto zaznaczyć, że są to ogólne informacje. Aby móc najefektywniej wykorzystać instalację solarną powinniśmy uzgodnić sposób montażu, kierunek oraz kąt nachylenia z zaufanym instalatorem, który będzie wykonywał naszą instalację. Takiego instalatora można znaleźć w naszym katalogu oraz poprzez moduł wyceny instalacji (te słowa podlinkowane), dzięki któremu łatwo i szybko dostaniecie informację o polecanym rodzaju instalacji oraz szacowanym jej koszcie dopasowanym już konkretnie do Waszego domu.


Adrian Mikołajczyk

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html