Szukanie oszczędności to jeden z najważniejszych sposobów na maksymalizację zysków przedsiębiorców oraz generowanie dodatkowych środków w gospodarstwach domowych. Oszczędności mają szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji ograniczonego dochodu i pragnienia podwyższenia standardu życia. Warto zdać sobie sprawę, że umiejętne zarządzanie kosztami domowych rachunków jest przejawem życiowej zaradności, a nie wskaźnikiem ubóstwa. Niektórzy uważają, że oszczędności na rachunkach są znikome i nie warto zawracać sobie nimi głowy. W większości przypadków tak jednak nie jest.

Wysokość rachunku za energię elektryczną w dużej mierze uzależniona jest od posiadanych urządzeń, oświetlenia oraz czasu i jakości korzystania z nich. Jednak oszczędzanie energii elektrycznej można wprowadzać na kilku różnych płaszczyznach:
- zwyczaje użytkowania energii;
- warunki umowy z dostawcą energii;
- rodzaju wyposażenia mieszkania;
- wytwarzania energii.

Warto zauważyć, ze rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. W skali roku przeciętna polska rodzina na energię elektryczną przeznacza nawet kilka tysięcy złotych. W wielu przypadkach istnieje możliwość zmniejszenia wydatków na energię elektryczną od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. W niniejszym poradniku zostanie przedstawione, gdzie można szukać oszczędności. Nadrzędnym elementem koniecznym do rozważenia przy poszukiwaniu oszczędności jest określenie jak zmieni się wysokość rachunku za energię elektryczną w efekcie podjętych działań.

Jak zwyczaje użytkownika wpływają na wysokość rachunków za prąd?

To, w jaki sposób korzystamy z urządzeń elektrycznych jest istotnym czynnikiem determinującym wysokość rachunków za energię elektryczną. Z pewnością często zdarza się, że zostawiamy zaświecone światło w korytarzach, przedpokoju, na schodach, czy w pomieszczeniach podczas naszej nieobecności. Oświetlenie może być znaczącym odbiornikiem energii elektrycznej, szczególnie jeżeli w domu znajdują się tradycyjne żarówki.

Kolejnym czynnikiem są nasze nawyki korzystania z wielu urządzeń jednocześnie np. telewizora, komputera i odkurzacza. Należy zdać sobie sprawę, że w wielu przypadkach urządzenia te są włączone pomimo, iż nikt z nich nie korzysta. Oczywiście nie można popadać w przesadną paranoję ponieważ wyłączanie telewizora, czy komputera nawet na kilkanaście minut z punktu widzenia poboru energii elektrycznej jest nieopłacalne. Urządzenia te podczas wyłączania i włączania pobierają ilość energii porównywalną nawet do kilkunastu minut regularnej pracy. Dlatego należy korzystać z nich z rozwagą. Dobrym sposobem na sprawdzenie opłacalności poszczególnych czynności jest zakup licznika energii elektrycznej do gniazdka. Dzięki niemu można przeprowadzić drobne eksperymenty i określić jaka ilość energii jest zużywana i jak dane działanie wpływa na wysokość rachunku w skali okresu rozliczeniowego oraz roku.

Analizując zużycie energii elektrycznej warto zwrócić uwagę na urządzenia funkcjonujące w trybie czuwania, czyli Stand-By. Podczas tego trybu urządzenie zużywa od 0,1 Wh do 17 Wh energii. Niby niewiele, ale warto zwrócić uwagę, że jeżeli te urządzenia pracują cały czas to w skali roku jedno urządzenie może zużyć energię o wartości nawet kilkadziesiąt złotych. Oczywiście można powiedzieć, że to nie wiele. A co jeśli w tym trybie pracuje kuchenka mikrofalowa, telewizor, komputer, ładowarka, DVD i inne urządzenia? Może okazać się, że w skali roku koszty pracy urządzeń w trybie czuwania sięgają nawet kilkuset złotych.

Koszty pracy urządzeń na podstawie odczytu z licznika łatwo można przeliczyć na konkretną kwotę. Średni koszt energii elektrycznej to ok. 0,56 zł za 1 kWh energii, wystarczy więc odczytaną z naszego licznika wartość pomnożyć przez cenę energii, a wynik odnieść do czasu trwania pomiaru.

Kolejnym częstym czynnikiem podnoszącym wysokość rachunków za energię jest np. pranie kilku ubrań, zamiast ilości równej maksymalnej objętości pralki, zmywanie kilku talerzy w zmywarce, czy gotowanie znacznie większej ilości wody w czajniku elektrycznym niż potrzebujemy. Są to drobne sprawy, ale często eliminacja takich zachowań pozwala na zmniejszenie kosztu eksploatacji danego urządzenia nawet kilkukrotnie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

SFbBox by psd to html