Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Procedura związana z wykonaniem odwiertów pod pomp

Procedura związana z wykonaniem odwiertów pod pomp 2017/02/21 21:16 #1711

Witam, chcę zainwestować w instalację gruntowej pompy ciepła – wszystko tak, aby było w 100% legalnie. Czy są potrzebne pozwolenia na wykonanie tego typu prac, jeśli tak to kto je wydaje?
Marek Nowak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Procedura związana z wykonaniem odwiertów pod pomp 2017/02/25 14:35 #1735

  • zuza.gluc
  • zuza.gluc Avatar
  • Offline
  • New Member
  • Posty: 7
  • Oklaski: 0
Zakładając, że zastosujesz poziomy wymiennik ciepła to będziesz musiał zgłosić planowane roboty w urzędzie gminy lub też starostwie – określa to ustawa o prawie budowlanym.
Jeśli natomiast zdecydujesz się na pionowy wymiennik w postaci sond będziesz potrzebował analizy geologicznej oraz hydrogeologicznej działki, projektu ciepłowniczego instalacji geotermalnej oraz projektu geologicznego prac wiertniczych. Projekt prac geologicznych wykonywanych w celu wykorzystania ciepła Ziemi musi zostać zgłoszony odpowiedniemu organowi administracji, którym w tym wypadku jest starosta - najpóźniej 8 tygodni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia prac. Obowiązek zgłoszenia nie jest zależny od głębokości odwiertu pionowego. Co ważne - do wykonania prac można przystąpić, jeśli w terminie 30 dni po złożeniu projektu starostwo nie wniesie sprzeciwu. Niestety, obowiązkowe jest także zgłoszenie wykonania prac wiertniczych do starosty oraz wójta/burmistrza/prezydenta miasta, najpóźniej na 2 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia prac.
głuc fphu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Procedura związana z wykonaniem odwiertów pod pomp 2017/03/15 19:37 #1736

Koleżanka wyżej zapomniała dodać, że jeśli będziesz korzystał, ujmował wody podziemne to będziesz potrzebował jeszcze pozwolenia wodno prawnego, a jeśli planujesz odwiert głębsze niż 100m wymagane jest przygotowanie tzw. planu ruchu, a także zgoda Okręgowego Urzędu Górniczego.
Pamiętaj też, że projekt o którym mówił kolega wyżej musisz dostarczyć w 3 egzemplarzach.
Ostatnio zmieniany: 2017/03/15 22:32 przez franiaania1988.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Procedura związana z wykonaniem odwiertów pod pomp 2017/03/21 22:54 #1737

Mówicie Panie, że jeśli Starostwo nie wniesie sprzeciwu to można zacząć, ale czego może dotyczyć sprzeciw z ich strony? Chciałbym wiedzieć, żeby uniknąć takiej sytuacji jednak.
Marek Nowak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Procedura związana z wykonaniem odwiertów pod pomp 2017/04/03 07:27 #1738

Ogólnie mówiąc sprzeciw może pojawić się, gdy projekt nie odpowiada przepisom prawa geologicznego lub górniczego, ale także jeśli zaprojektowałeś prace w obrębie, gdzie występuje zagrożenie, że Twoja inwestycja wpłynie negatywnie na jakość ujmowanych wód.
Ze sprzeciwem możesz spotkać się także na obszarach, gdzie obowiązuje koncesja na wydobywanie wód leczniczych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 4.821 s.