Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Inwestycja w kolektory- opłacalna?

Inwestycja w kolektory- opłacalna? 2017/02/07 23:33 #1571

Przy domu ogrzewanym prądem instalacja kolektorów słonecznych zwraca się najlepiej. Ty budujesz nowy dom, a więc możesz zaprojektować cały system grzewczy i zamontować kolektory w połaci dachowej – zaoszczędzisz też na pokryciu dachu. Nasz klimat jest stosunkowo opłacalnym klimatem pod kolektory, a więc myślę że jest to dobre rozwiązanie. U siebie posiadam kolektory już 10 lat – wcześniej nie było tak znane i „w modzie”, ale widzę oszczędności. W tym roku tak naprawdę wyszedłem „na zero”. Przy obliczaniu kosztów kolektorów warto też sobie doliczyć coroczną wizytę fachowca (ok. 100zł) oraz wymianę płynów zazwyczaj raz na 5 lat (ok. 300zł).
Victoria..Viktoria.. Wiktoria
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Inwestycja w kolektory- opłacalna? 2017/02/20 19:16 #1572

• sylwek_kos
  • sylwek_kos Avatar
  • Junior Member
  • Oklaski: 0
Ummm…. Dom ogrzewany prądem powiadasz ? No to tak – niemal wszystko innej jest lepsze od tego najmniej energowydajnego sposobu ogrzewania. Najlepsza inwestycją wtedy jest inwestycja w piec gazowy. Dzisiaj już mało kto jest na tyle rozrzutny aby ogrzewać dom prądem.

Inwestycja w kolektory- opłacalna? 2017/02/25 22:36 #1573

Jak widzisz na temat opłacalności są różne zdania, jedni mówią że zwraca się po 5 latach a inni że po 15. Należy do tego podejść w trochę inny sposób. Pytanie brzmi, za ile zwróci się kotłownia za 8000 zł? Słońce zawsze kapie po grosiku. Żaden kocioł gazowy czy olejowy nie daje energii tylko ją pożera, przy okazji produkując całą masę zanieczyszczeń. Nawet nie wspominam o kotłach czy kominkach na paliwo stałe. Zostaje jeszcze sprawa żywotności układu. Najstarsze kolektory płytowe jakie spotkałem mają 17 lat. Po wymianie zasobnika automatyki i pompy dalej hulają.
Life Is Brutal,
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.425 s.