Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Warunki słoneczne pod kolektory w Polsce

Warunki słoneczne pod kolektory w Polsce 2017/01/27 16:32 #1561

Chciałbym zapytać czy wiecie może jakie są warunki słoneczne pod kolektory w Polsce oraz w jakich regionach te warunki bardziej sprzyjają?
Mieszkam w woj. małopolskim i jestem w trakcie budowy domu – mam w planach kolektory, ale nie jest to jeszcze kwestia zamknięta stąd moje pytanie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warunki słoneczne pod kolektory w Polsce 2017/02/09 18:52 #1562

Wszystko zależy od nasłonecznienia w danym kraju/miejscu – jest ono podawane w kWh/m2.
Ogólnie mówiąc Polska ma ten współczynnik przeciętny (ok 1000kWh/m2). Jeśli chodzi o skalę europejską to lepiej od nas wypadają takie kraje jak np. Włochy gdzie wynosi ono bodajże ok. 2000kWh/m2. Z tego co wiem Polska pod tym względem wypada podobnie jak Niemcy czy Czechy, ale lepiej niż np. kraje skandynawskie. Można przyjąć, że Polska ma odpowiednie warunki – nie najlepsze, ale też nie najgorsze.
Yes, of course

Warunki słoneczne pod kolektory w Polsce 2017/02/19 11:11 #1563

• marek728
  • marek728 Avatar
  • New Member
  • Oklaski: 0
To może powiem o samej Polsce, bo kolega wyżej tego nie ujął.
Różnice są i to nawet coś ok. 250-300kWh/m2 w skali roku. Największe nasłonecznienie jest we wschodniej części woj. lubelskiego, czyli rejony Lublina i Zamościa – tam średnia to ok. 1200kWh/m2. Zdecydowanie najgorzej natomiast w północnej części Warmii i Mazur, środkowej części woj. pomorskiego, prawie całym zach-pomorskim. Tam średnia to ok. 900kWh/m2. Jeśli chodzi o Polskę południową to w zależności od bliższej lokalizacji średnia to 900-1000. Czy to dużo? Na pewno nie wystarczy to kolektorom, aby pozostały jedyną instalacją do ogrzewania wody w domu – dobrze dobrana instalacja w miesiącach marzec-październik zapewnić może ok.80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę.
OZE to coś, co mnie interesuje

Warunki słoneczne pod kolektory w Polsce 2017/02/20 21:48 #1564

Małopolska wypada całkiem przyzwoicie – w rejonach na północ od Krakowa średnia to nawet 1100kW/h. Rejony na południe to już ok. 1000 – są takie miejscowości jak Wadowice, Andrychów, Myślenice. Praktycznie im bliżej gór tym jest gorzej, bo w samym Zakopanem współczynnik też spada do ok. 900-950kWh/m2. Wynika z tego, że w południowej części Małopolski w tych miesiącach, o których mówił [użytkownik C] wyżej solary zapewnią ok. 80% tego zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w części północnej nawet 90%. Pamiętajmy też, że klimat się zmienia, a więc w przyszłości te warunki mogą być jeszcze lepsze – moim zdaniem obecnie jest dobrze i warto zainwestować. Mówię to z własnego doświadczenia oraz rozmów ze znajomymi, którzy również mają kolektory.
Pan Henryk Wielki, pozdrawiam i życzę miłego dnia
Czas generowania strony: 0.095 s.