Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Utrata mocy przez panele PV

Utrata mocy przez panele PV 2017/03/19 14:22 #1631

Rozmawiałam ostatnio ze znajomym na temat paneli PV, gdyż oboje zastanawiamy się nad taką instalacją w swoich domach. Z tej rozmowy wyszła jednak niepewność - chodzi o temat utraty mocy przez panele PV. Tracą czy nie tracą? Jeśli tak, no to jak duże są to straty?
Ostatnio zmieniany: 2017/03/04 22:27 przez Maciaszek00.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Utrata mocy przez panele PV 2017/03/20 22:52 #1632

Niestety, ale panele fotowoltaiczne ulegają stopniowemu starzeniu się co wpływa na ich wydajność. Średnią utratę mocy w zależności od typu panelu określa się na 0,6-1,0%/rok. Niezależnie jednak od typu panelu PV producenci zapewniają standardową gwarancję na moc, która wynosi: 95% po 5 latach pracy, 90% po 10 latach pracy oraz 80% po 25 latach pracy. Oczywiście jest to taka norma przeciętna. Najlepsze ogniwa na rynku mogą nieznacznie odbiegać od tych parametrów zapewniając np. 8% utraty mocy po 10 latach.

Utrata mocy przez panele PV 2017/03/28 12:17 #1633

Każdy sprzęt przecież się zużywa prawda? Tak samo jest z panelami PV. Nie mniej jednak warto sprawdzać, co pisze w dokumentacji technicznej. Mimo, że są te standardy to jeśli trafimy na jakąś mniej znaną lub nieznaną firmę możemy się spodziewać odbiegów od wyznaczonych norm. Przyjmuje się, że po ok. 25-30 latach zarówno moduł polikrystaliczny, monokrystaliczny jak i amorficzny straci ok. 20% swojej mocy.

Utrata mocy przez panele PV 2017/04/11 10:31 #1634

Macie rację, że moc spada – to naturalne, ale na rynku są dostępne moduły krzemowe z dodatkiem galu, w których spadek mocy po 10 latach pracy to ok. 5%, a po 25 tylko 10%. Jest to znacznie lepszy wynik, wydaje mi się, że bardziej zachęcający
Ucz się od najlepszych, pozdrawiam

Utrata mocy przez panele PV 2017/04/19 07:52 #1636

Brzmi to dość ciekawie, mógłbyś powiedzieć mi coś o więcej o tych modułach krzemowych? W Polsce także są dostępne, jak to wygląda cenowo?

Utrata mocy przez panele PV 2017/05/01 18:28 #1635

No tak, są dostępne w Polsce, a produkuje je firma ZNShine, która deklaruje że są one "made in Japan". Co do ceny to różnica jest znikoma – ok. 30zł na jednym panelu. Oczywiście porównuje tutaj panele tej firmy. Z tego co wiem, firma ta wykonała szereg badań i wyszły one całkiem dobrze moim zdaniem. Więcej o nich możesz dowiedzieć się w folderze producenta znshine-solar.pl/pliki/folder_galium.pdf/ .
Ucz się od najlepszych, pozdrawiam
Czas generowania strony: 0.092 s.