Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: pytanie o mozliwosc instalacji

pytanie o mozliwosc instalacji 2017/01/12 14:21 #1518

Witam
Buduję dom na działce położonej frontem na południowy wschód i odchylonym od kierunku północnego o niecałe 34 stopnie. Dom parterowy, poddasze nieużytkowe (brak okien) z czterospadowym dachem i kątem 32 stopnie z dachówki ceramiczna. Poniżej plan położenia budynku na działce wraz z wymiarami w rzucie.
Proszę o opinii czy na takiej konstrukcji dachu da rade wykonać instalację fotowoltaiczną o mocy do 6 kW, jaki rodzaj paneli użyć i na których połaciach opłaca się je wykonać?
Pozdrawiam
Arek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

pytanie o mozliwosc instalacji 2017/01/19 21:01 #1519

• Paweł
  • Paweł Avatar
  • Zaufany Instalator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 1
W celu szczegółowej analizy należałoby wykonać symulację w programie do projektowania fotowoltaiki.
Teoretycznie wszędzie można zamontować instalacje PV ale jeśli będzie zacieniona to koszt zwrotu będzie się wydłużał i nie będzie to opłacalne. Zasada jest taka że wyklucza się z montażu te miejsce gdzie w większosci dnia utrzymuje się cień.
Na podstawie załączonego rysunku (pierwsze spostrzeżenie) to stwierdzam, że nie da się zamontować instalacji 6 kWp. Mam też pytanie, dlaczego chce Pan zainstalować instalacje o takiej mocy?

Pozdrawiam,
Paweł
Za tę wiadomość podziękował(a): MiKo

pytanie o mozliwosc instalacji 2017/01/29 09:52 #1520

• Genek
  • Genek Avatar
  • New Member
  • Oklaski: 0
Mam dosyć podobną sytuację jeżeli chodzi o rozkład połaci dachu i ich kształt. Mój dom jedynie jest korzystniej obrócony w kierunku południowym.
Na Twoim miejscu założyłbym panele na połaci pd-zach ( ile tylko wejdzie ) a gdyby mocy było mało, to jeszcze na połaci wsch-pd. W tym drugim przypadku falownik musiałby mieć 2 niezależne wejścia ( ew. 2 jednowejściowe falowniki). Ja mam taki układ: po 12 paneli na stronach wschodniej i zachodniej i 9 paneli skierowanych na południe ( więcej się nie zmieściło). Do tego 3 jednofazowe inwertery podłączone do każdej z 3 faz zasilania domu. Z moich obliczeń wynika, że gdybym miał dość miejsca na stronę południowąj i wszystkie panele były tam skierowane, to mógłbym produkować o ok. 5% więcej energii niż obecnie. Pytasz, czy da radę zamontować 6kWp instalację? musiałbyś policzyć czy masz dość miejsca na dachu; typowe panele mają wymiar ok. 100x165 cm i mogą być rozkładane zarówno poziomo jak i pionowo. Należałoby jednak uwzględnić ew. cień na połaci pd-zach powstały przez wystający fragment dachu.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2017/02/04 10:13 przez Genek.

pytanie o mozliwosc instalacji 2017/02/04 09:19 #1523

Witam. Dziękuję za odpowiedzi. Niestety usytuowanie nie jest szczęśliwe i z uwagi na dobro stosunków małżeńskich dach wygląda właśnie tak jak wygląda ;) Nie mniej jednak chce zrobić instalację fotowoltaiczną. Moc 6 kW może nie będzie potrzebna. Planowałem założyć ją jako uzupełnienie/wspomaganie do pompy ciepła powietrze-woda którą chce założyć a ewentualny naddatek przekaże łaskawie zakładowi energetycznemu który ją łaskawie kupi za psie grosze :) Nie mam tylko pojęcia jak to wszytko będzie działać i czy rzeczywiście da to wymierne skutki finansowe szczególnie że pompa energii potrzebować będzie zimą kiedy słońca jest niewiele. Pozdrawiam

pytanie o mozliwosc instalacji 2017/02/04 10:24 #1524

• Genek
  • Genek Avatar
  • New Member
  • Oklaski: 0
Z tego co napisałeś wnioskuję, że nie jesteś na bieżąco z aktualnymi przepisami dotyczącymi fotowoltaiki. Zasada jest taka: wyprodukowaną energię zużywasz jednocześnie na własne potrzeby. Jej nadmiar przekazywany jest do sieci. Tą wprowadzoną energię możesz sobie odebrać wieczorem lub np. zimą ale nie w tej samej ilości, ale po zastosowaniu "opustu" . W Twoim przypadku ( instalacja poniżej 10 kWp ) opust wynosi 0,8. Oznacza to, że wprowadzasz np. 100 kWh a możesz odebrać za darmo 80 kWh. Gdybyś miał saldo dodatnie, w rocznym okresie rozliczeniowym, to nadwyżka przepada. Nie będzie sprzedaży za "psie grosze" jak napisałeś.
Co do wielkości planowanej instalacji, to przyjmuje się, że powinna mieć +/- tyle kWp ile zużywasz rocznie MWh . Jeżeli planowałeś instalację 6 kWp to znaczyłoby, że zakładasz zużycie roczne na poziomie 6 MWh. Przy większej, może wystąpić nadprodukcja którą oddasz za darmo.
Ostatnio zmieniany: 2017/02/04 10:26 przez Genek.
Czas generowania strony: 0.241 s.